Strona Główna > WYDARZENIA > PROMOWANE > Wystawa prac Grupy Plastycznej Zdrój

Wystawa prac Grupy Plastycznej Zdrój

Wystawa prac Grupy Plastycznej Zdrój
DATA/GODZINA:
25.09.2020, 18:00 – 19:00
2020-09-25T18:00:00+02:00
2020-09-25T19:00:00+02:00
Wystawa prac Grupy Plastycznej Zdrój

Krzeszowicka sztuka w Chrzanowie!

25 września 2020 r. o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy prac Grupy Plastycznej Zdrój z Krzeszowic z okazji jubileuszu 35-lecia Grupy – Galeria NA PIĘTRZE MOKSiR, ul. Broniewskiego 4.

Zobacz  katalog

Grupa Plastyczna ”Zdrój” zawiązała się w 1985 roku, jako finał inicjatywy działaczy kulturalnych i plastyków. Patronat i opiekę nad grupą przyjął Krzeszowicki Ośrodek Kultury (obecnie Centrum Kultury i Sportu). Opiekunem artystycznym grupy został Marian Konarski, człowiek–legenda, znany malarz, rysownik, rzeźbiarz, poeta, filozof, podczas wojny członek AK. Profesor zaprojektował do dzisiaj używane logo grupy. Kolejno grupą opiekowali się: Jacek Konarski (syn M. Konarskiego) – znany artysta malarz oraz Andrzej Kozera – animator kultury, organizator plenerów i kurator wystaw. W latach 2004-2010 funkcję prezesa grupy pełnił Jan Widyna – jeden z założycieli grupy. Od roku 2010 grupie prezesuje Renata Wróbel. Grupa plastyczna liczy około 35 osób – artystów nieprofesjonalnych z terenu gminy Krzeszowice i województwa krakowskiego.

Przez 35 lat działalności grupa wpisała się na trwale w życie kulturalne Krzeszowic. Grupa działa bardzo aktywnie: pod patronatem Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach bierze udział w wystawach w gminie i Małopolsce, uczestniczy w: plenerach malarskich, kiermaszach, konkursach, warsztatach, spotkaniach integracyjnych, aukcjach na cele dobroczynne. Poprzez swoją twórczość i uczestnictwo w cyklicznych imprezach takich jak Jarmark Tradycji i Rękodzieła i Majówka Hrabiny Zofii, kiermasze świąteczne, konkursy, dożynki gminne – kultywuje tradycje regionalne, przypomina obrzędy ludowe, dzieli się wiedzą na temat bukieciarstwa, zielarstwa a nawet tradycji kulinarnych. Twórcy Grupy Zdrój malują nie tylko obrazy w różnych technikach, ale także tworzą rzeźby, decoupage, wyroby bibułkowe i szydełkowe, a nawet wysoko oceniane szopki krakowskie.

ZAMKNIJ
Skip to content