imieniny: Piotra, Ziemowita. 19 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wystawa rzeźby prof. Czesława Dźwigaja

12 kwietnia 2013 r zapraszamy do galerii "Na styku" na wernisaż wystawy rzeźby, rysunku i medali prof. Czesława Dźwigaja. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 18.00, a nosi ona tytuł PARS PRO TOTO


Wystawa prezentuje rzeźby kameralne z cykli „Dante Alighieri”, „Lęki i Nadzieje” oraz „Pory roku”, medale, modele bramy do Panteonu Narodowego w Krakowie, a także rysunki ze zbiorów: „Elegie”, „Bramy Jerozolimy”, „Legendy Krakowa”, „Miasta-rzeźby”, „Postaci” oraz z najnowszego powstającego cyklu „Lekcja umierania”. Przykładem twórczości monumentalnej jest kilka miniatur pomników poświęconych Janowi Pawłowi II oraz rzeźby w krakowskim Parku Strzeleckim ku pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.

PARS PRO TOTO – część zamiast całości. To wybrane przykłady z okresu czterdziestoletniej twórczości profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierującego tamtejszą Pracownią Rzeźby w Ceramice i profesora Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku (Słowacja). Autora ponad stu pomników, w tym licznych realizacji poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Profesor Dźwigaj ma w swoim dorobku  ponad sześćset medali, kilkadziesiąt mniejszych form rzeźbiarskich, liczne popiersia i tablice pamięci. Jest autorem cykli autonomicznych rysunków i obrazów, drzwi monumentalnych do świątyń, kilkuset witraży i polichromii, elementów wystroju wnętrz sakralnych i kompleksowych ich aranżacji. W kraju i za granicą,(między innymi w Argentynie, Australii, Kanadzie, Niemczech, Liechtensteinie, Hiszpanii, Portugalii, USA na Litwie i Słowacji, we Włoszech i Francji).

 Patronatem medialnym objęła tą wystawę Telewizja Kraków.

 
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl