imieniny: Marcina Rafała. 24 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


MISTERIA W GALERII NA STYKU

W galerii Na Styku można obecnie oglądać prace Stanisława Wywioła. Wernisaż wystawy odbył się 23 marca.
Tematykę sakralną Stanisław Wywioł podejmuje od ponad 20 lat. Motywem, który najczęściej się pojawia, jest Chrystus Ukrzyżowany. Inspiracje czerpie z różnych źródeł, najczęściej są to gotyckie rzeźby, przydrożne kapliczki, stare krucyfiksy z wnętrz kościelnych krucht. Punktem wyjścia całego cyklu był Chrystus Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie - pisze Zofia-Rola Wywioł, we wstępie katalogu do wystawy.

- Wystawa prac Stanisława Wywioła „Misteria" nie jest epizodem w życiu naszej galerii, ale przemyślanym działaniem, aby w przededniu najważniejszego święta kościelnego dla Polaków dać możliwość do osobistych refleksji i przemyśleń, do zastanowienia się nad sensem życia - powiedział Jan Smółka, dyrektor MOKSiR w Chrzanowie, otwierając wystawę.
Potem głos zabrała małżonka artysty, pani Zofia, omawiając szeroko motywy, które skłoniły męża do namalowania takiej obfitej kolekcji Jezusów: - Realizm umęczonego Ciała rozpiętego w przestrzeni kosmosu, na niewidocznym krzyżu tworzy znak, który swą sugestywnością zmusza do refleksji. Odbiorca znajduje w Nim swój ból, opuszczenie, bunt, ale i nadzieję.

Potem sam autor odniósł się do prezentowanej wystawy, podkreślając jej bardzo osobisty, wręcz intymny kontekst.
- Każdy wizerunek Jezusa, choć podobny, to jest związany z jakimś osobistym przeżyciem, często dramatycznym. To jest moja cicha modlitwa, nie wymagająca nawet słów, zawarłem ją bowiem w kolorze, fakturze, w formie artystycznego, malarskiego wyrazu. Nie wystawiam tych prac często, dzieje się tak w zasadzie po raz trzeci od dwudziestu lat - wyznał Stanisław Wywioł.

Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia br.

Antoni Dobrowolski
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl