imieniny: Ireny, Jana. 20 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Orszak Trzech Króli w Chrzanowie

Nawet pół tysiąca osób wzięło udział w orszaku Trzech Króli zorganizowanym w centrum Chrzanowa. Taki przemarsz zorganizowano po raz pierwszy. Kończył on trwający miesiąc Chrzanowski Jarmark Bożonarodzeniowy.
Kolorowy orszak wyruszył z Placu Tysiąclecia. Prowadził go anioł i kolędnicy z gwiazdą. Tuż za nimi konno jechali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. W te role wcielili się lekarz Ryszard Sobieraj, przedsiębiorca Jan Patejko i leśniczy Franciszek Marchaj. Choć zdarzało im się już prezentować konno przed chrzanowianami, choćby przy okazji świąt niepodległościowych, to tym razem trema była największa.
- Pierwszy raz wcieliłem się w tak ważną rolę i muszę przyznać, że to ogromne przeżycie. Wzorem stolicy, chcemy w ten sposób uczcić święto Trzech Królów i oddać hołd Jezusowi. Z drugiej strony propagujemy pewną tradycję - mówił Ryszard Sobieraj.
Za trzema królami w orszaku szli kolędnicy z całej Małopolski, którzy przyjechali do Chrzanowa na przegląd grup kolędniczych „Herody", oraz oczywiście mieszkańcy Chrzanowa. Wielu z nich na tę okazję przygotowało dla dzieci specjalne stroje lub przynajmniej królewskie korony.
- To wspaniały sposób, aby przekazywać dzieciom tradycyjne zwyczaje, a zarazem przybliżać im zasady wiary katolickiej. Przy okazji rodzinnie można ciekawie spędzić czas - mówiła jedna z uczestniczek korowodu.
Przemarsz podzielony był bowiem na kilka części, podczas których jego uczestnicy mogli zobaczyć jasełka w wykonaniu chrzanowskiej młodzieży, ale także posłuchać fragmentów pisma świętego i kolęd. Orszak ze wspomnianego placu Tysiąclecia przeszedł na pasaż za Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji. Tam trzej królowie spotkali się z Herodem. Potem ruszyli do symbolicznego Betlejem ulokowanego przy szopce bożonarodzeniowej na chrzanowskim rynku. Tu mogli pokłonić się świętej rodzinie. W te role wcielili się Anna Marchaj i Michał Malecha oraz półtoraroczny bratanek pani Ani.
- Po raz pierwszy bierzemy udział w takich jasełkach, ale to wspaniałe przeżycie. Jeśli w przyszłym roku będzie szansa na udział w podobnym przedsięwzięciu to na pewno się zgłosimy. Obawiam się tylko, że konkurencja będzie wówczas większa - stwierdziła Anna Marchaj.
Całe widowisko związane z orszakiem trzech króli trwało około półtorej godziny. Pomimo nie najlepszej pogody wiele osób uczestniczyło w nim od początku do końca. Zgodnie przyznawali, że było to widowisko godne uwagi i udziału. - Trzeba kultywować tradycję, mam nadzieję, iż nie było to wydarzenie jednorazowe i w przyszłym roku znów spotkamy się na takim pochodzie - podsumował jeden z uczestników orszaku. Dodatkową atrakcją chrzanowskiego orszaku Trzech Króli był udział grup kolędniczych z Małopolski. Kolędnicy swoimi strojami ubarwili orszak, ponadto turoń czy diabeł, który zaczepiał przechodniów, wzbudzali uśmiech i zainteresowanie chrzanowian. Krótkie prezentacje grup kolędniczych zakończyły zresztą spotkanie na rynku. Potem kolędników można było oglądać na przeglądzie zorganizowanym w sali teatralnej MOKSiR.
Orszak Trzech Króli podobnie jak Chrzanowski Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizował MOKSiR w Chrzanowie, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze" i parafia św. Mikołaja w Chrzanowie.

MOKSiR w Chrzanowie serdecznie dziękuje:
parafii św. Mikołaja w Chrzanowie za współorganizację Orszaku Trzech Króli,
Lokalnej Grupie Działania "Partnerstwo na Jurze" za współorganizację, a w szczególności za uszycie strojów do orszaku,
Ryszardowi Sobierajowi, Janowi Patejce oraz Franciszkowi Marchajowi, którzy wcielili się w postacie Trzech Króli,
Annie Marchaj, jej bratankowi oraz Michałowi Malesze za odegranie Świętej Rodziny,
Jurajskiemu Szwadronowi Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego z Poręby k/Zawiercia i Stowarzyszeniu Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego z siedzibą w Domu Kultury w Siewierzu za wcielenie się w
role ułanów,
stajni Moniki Papież za udostępnienie koni do asysty orszaku,
policji za zabezpieczenie miejsca wydarzenia,
Franciszkowi Zarembie za prowadzenie prac porządkowych podczas wydarzenia.

 

 powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl