imieniny: Filipa, Korduli. 22 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Malarstwo i rzeźba Bronisława Chromego

26 października o godz. 18.00 w galerii „Na Styku" (MOKSiR w Chrzanowie ul. Broniewskiego 4) odbył się wernisaż malarstwa i rzeźby Bronisława Chromego - wybitnego polskiego rzeźbiarza, malarza, medaliera i rysownika, ucznia Xawerego Dunikowskiego, profesora ASP w Krakowie. Wystawę można oglądać do 26 listopada.


Prof. Bronisław Chromy

rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego.
Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku.

Od ponad pięćdziesięciu lat bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Dzięki swojemu talentowi, niespożytej energii i pracowitości stale tworzy, a spod jego ręki wciąż wychodzą nowe dzieła, których charakterystyczny styl czyni je rozpoznawalnymi i niepowtarzalnymi.

Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki i duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale.

W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmuje wiele tematów. Zwracają uwagę m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej ("Pieta Oświęcimska"), muzycznej ("Pomnik Chopina"), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) oraz animalistycznej (bardzo liczną grupę rzeźb z tej grupy podziwiać można w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego w Parku Decjusza w Krakowie na Woli Justowskiej).
Wśród niezwykłych rzeźb i pomników, które już na stałe wrosły w krakowski krajobraz z pewnością wymienić należy smoka wawelskiego znad Wisły, "Fontannę grajków" z Placu Wolnica, "Sowy" z plantów, "Owieczki" ze skweru przed Akademią Rolniczą, a także pomnik niezwykły - pomnik psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).

Tematykę animalistyczną podejmuje Profesor także w swoich zwykle mocno nasyconych barwnie i wyrazowo obrazach. Od lat, malarskiej pasji oddaje się Bronisław Chromy w czasie wakacyjnych pobytów w Domu Pracy Letniej na Mazurach. Te letnie plenery wieńczone są wystawami obrazów, co roku organizowanymi w Galerii Autorskiej.

W ostatnich latach profesor Bronisław Chromy zadebiutował jako pisarz wydając autobiografię pt. "Kamień i marzenie".

W marcu 2009 roku prof. Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Bronisław Chromy brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
Od lat 60. ubiegłego wieku do dziś prezentuje również swoje prace na wystawach indywidualnych.

Zdobył też wiele nagród w konkursach na projekty pomników.

Prace prof. Bronisława Chromego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz muzeów w Oświęcimiu, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum i w Arezzo. Ponadto w kolekcjach prywatnych w kraju za granicą, m.in. w Austrii, Japonii, Australii, USA oraz Kanadzie.

Artysta jest także autorem statuetki Złotego Smoka i Lajkonika na krakowskie Międzynarodowe Festiwale Filmów Krótkometrażowych, statuetki Pegaza na zakopiańskie Przeglądy Filmów o Sztuce, medali Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku-Białej, medalu Związku Medalierów Wielkiej Brytanii (1985), medalu na krakowskie Międzynarodowe Biennale Twórczości Osób Niepełnosprawnych, medalu na Bielską Jesień, Głów Piwniczan z krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz statuetki Oskara Serca dla Fundacji Kardiochirurgii w Zabrzu.
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl