imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Maciej Fortuna Trio - koncert w Starej Kotłowni

Muzyka MACIEJA FORTUNY TRIO, można określić jako jazz z duszą. To spotkanie trzech osobowości muzycznych, wywodzących się z różnych środowisk jazzowych. 10 lutego 2012 - STARA KOTŁOWNIA, godz. 19.00. Bilety - 30 zł. Już do nabycia w punkcie Informacji MOKSiR.Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer, obecnie jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jest magistrem prawa (UAM Poznań) oraz absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu (studia w klasie trąbki Piotra Wojtasika, ukończone w 2010 r. z wyróżnieniem). Przez czytelników Jazz Forum uznany za “Nową Nadzieję 2010”, nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet. Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami sceny muzycznej, nie tylko jazzowej. 


Artysta nawiązał szereg kontaktów z muzykami ze Stanów Zjednoczonych i Europy, koncertuje w Polsce i poza jej granicami. W listopadzie 2011 roku poprowadził w Stanach Zjednoczonych warsztaty na New Mexico State University w Las Cruces (Nowy Meksyk) oraz na University of Texas w El Paso (Teksas).

Ma w swoim dorobku trzy albumy nagrane z różnymi zespołami, także w międzynarodowym składzie: SALT MINERS BLUES, OUR CAR WILL NEVER STOP oraz ARTESIA SUNRISE, a także dwie w pełni autorskie płyty: LOST KEYS oraz IN THE SMALL HOURS. Premiera tej drugiej płyty miała miejsce na Reykjavik Jazz Festival na Islandii.

Poza próbami odnalezienia własnej definicji brzmienia muzyki jazzowej, Maciej Fortuna eksperymentuje także z innymi gatunkami muzycznymi. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki improwizacji, zapraszany jest często na sesje nagraniowe, ostatnio między innymi z zespołem Twilite, którego płyta „Quiet Giant” ukazała się w marcu 2011 roku.

Maciej koncertuje również jako solista, realizuje nagrania telewizyjne, gra muzykę improwizowaną, soul, latin, funky, muzykę filmową, alternatywną oraz live acty z dj-ami. W lutym 2011 roku wraz z norweskim zespołem Urban Tunnels, grającym mieszankę jazzu i etno – folk, odbył trasę koncertową w Norwegii. Sukces tego projektu i doskonałe muzyczne porozumienie sprawiło, że planowana jest rewizyta zespołu w Polsce. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej (koncerty w Norwegii i na Islandii), eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki.

Maciej Fortuna jest liderem zespołów: Maciej Fortuna Trio (Maciej Fortuna (trąbka, flugelhorn) Piotr Lemańczyk (kontrabas), Frank Parker (perkusja)), Maciej Fortuna Quartet (Maciej Fortuna (trąbka, flugelhorn), Przemysław Raminiak (piano), Andrzej Święs (kontrabas), Frank Parker (perkusja)) oraz Maciej Fortuna Quintet (Maciej Fortuna (trąbka, flugelhorn), Karol Gola (saksofon), Dominik Mąkosa (piano), Wojtek Buliński (perkusja), Grzegorz Piasecki (kontrabas)).
Od wiosny 2011 roku współpracuje także z, nazywaną „pierwszą damą polskiej elektroniki”, kompozytorką i performerką - An On Bast. Od 2010 roku jest także wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Poniżej link do wideo - koncertu w Trójce oraz recenzja z niego napisana przez Macieja Karłowskiego (dziennikarza radiowej Dwójki, redaktora naczelnego portalu Jazzarium, współpracownika Jazz Forum, byłego współpracownika choćby takich czasopism jak Wprost czy Przekrój)

 http://www.polskieradio.pl/9/200/Artykul/501882,Maciej-Fortuna-Trio-w-Trojce-(wideo)

http://jazzarium.pl/przeczytaj/relacje/maciej-fortuna-trio-w-studiu-im-agnieszki-osieckiej

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl