imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Dawid Jarosiński najlepszym aktorem festiwalu w Szczecinie!

Teatr Imaginarium działający w chrzanowskim MOKSiR odniósł kolejny sukces. Z finału Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro - Contra w Szczecinie, który zakończył się w niedzielę wieczorem 4 września, wrócił z nagrodą aktorską dla Dawida Jarosińskiego - najlepszego aktora festiwalu.
- Atmosfera festiwalu była wspaniała. Po spektaklu aż trzy razy wychodziliśmy się kłaniać publiczności - relacjonuje Aneta Leśniakiewicz, reżyser przedstawienia "Piaskownica", a zarazem kierownik działu animacji kultury w MOKSiR w Chrzanowie.

Główną nagrodę za najlepszy spektakl festiwalu dostała grupa teatralna RED THE NOSEPAPER /Szwecja, Malmo/ za spektakl pt "Take it all". To historia dwóch zakochanych clownów, które pracują w fabryce i zaczynają się dorabiać. Niespodziewanie czują się zmęczone po pracy, nie mają siły na zabawę i tak naprawdę również chęci na nią z powodu narastającego między nimi konfliktu o pieniądze i ich związek. Na szczęście wszystko kończy się happy endem.

Nagrodę dla najlepszej aktorki dostały trzy reprezentantki grupy Latiga /Polska, Kraków/Warszawa za "Etiudy choreograficzne" . Ten spektakl taneczny składa się z kilku osobnych kompozycji, opartych na różnorodnym materiale muzycznym.

Spektakle oceniało jury w składzie:

Daniel Źródlewski - przewodniczący jury, animator kultury, założyciel i reżyser Teatru Karton w Szczecinie i Poznaniu (od 1998 roku). Współtwórca komercyjnych przedsięwzięć: agencji artystycznych Fabryka Kreatywności oraz Kompania Marzeń. W latach 2000-2006 rzecznik prasowy Przeglądu Teatrów Małych Form
Kontrapunkt w Szczecinie, od 2006 roku dziennikarz kulturalny i prezenter TVP, obecnie związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Grażyna Wojtczak - aktorka Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Grała w kilkunastu spektaklach telewizyjnych dla dzieci i dorosłych oraz w spektaklach teatralnych prezentowanych na festiwalach krajowych i zagranicznych, gdzie otrzymała szereg nagród indywidualnych i zespołowych, m.in. nagrodę specjalna Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie za "Zamieszanie w magiach wielkie" (1972); Grand Prix na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie za "Motyla miałem sen" (1976). Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci w Teatrze Lalek Pleciuga.

Anna Czerniawska - teatrolog i dramaturg, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktorka szczecińskich i poznańskich teatrów offowych. Obecnie sekretarz literacki w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Festiwal trwał 3 dni (2-4 września). Wieczorami wystawiono przedstawienia, które odbywały się wymiennie na dwóch scenach - w Teatrze Współczesnym i w Akademickim Centrum Kultury w Szczecinie. W sobotę i niedzielę przed południem były warsztaty teatralne.
Przypomnijmy, że Teatr Imaginarium zwyciężył z „Piaskownicą" XXXVIII Wadowickie Spotkania Teatralne "Zgraja" (28-30 kwietnia 2011 r.). Zdobył główną nagrodę festiwalu - Drewnianą Maskę. Ponadto wyróżnienia aktorskie otrzymała Agnieszka Szumańska i Dawid Jarosiński. „Piaskownicę" Teatr Imaginarium pokazał się też na festiwalach teatralnych w Skawinie i Nowym Sączu. Za każdym razem występy chrzanowskiego teatru spotkały się z bardzo przychylnym, a nawet entuzjastycznym przyjęciem.

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl