imieniny: Janusza, Konrada. 21 listopada 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Poezja nie zna granic!

Na XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Bez Granic” wpłynęła rekordowa liczba 1770 wierszy 354 autorów, reprezentujących niemal wszystkie województwa. Zdecydowana większość wierszy zachwyca dojrzałością  warsztatową, szczerością i bezpretensjonalnością poetyckiej ekspresji. 


Młodzi poeci, poprzez swoje wiersze, chcą nam przekazać swoje lęki, zachwyty, niepokoje, porażki – czyli wszystkie te uczucia i emocje towarzyszące procesowi nieuniknionego  przechodzenia z dzieciństwa w dorosłość.  Ten proces często przybiera dramatycznego przyśpieszenia. Dziecięce wiersze opisują z nadzieją i ufnością piękno świata, o którym mama i tata wiedzą wszystko, znając odpowiedzi na najważniejsze pytania. Później jest już tylko coraz trudniej. Mama i tata już nie starczają, choć nadal są dla nich ważnymi osobami. Odpowiedzi na życiowe pytania szukają teraz poprzez bezpośrednie doświadczenie. Są  zbuntowani i niepokorni, wykrzykują na każdym kroku własne zdanie. Szukając siebie  nabijają sobie pierwszych, bardzo bolesnych, guzów na sercu i duszy. Odkrywają z bólem, że świat dorosłych jest zakłamany i obłudny. Generalnie nie taki, jak ich uczono w dzieciństwie.  Do tego dochodzą jeszcze pierwsze wielkie miłości i wielkie zdrady. Wszystko to razem tworzy jeden wielki i dramatyczny mix uczuć oraz emocji, którego echa można odnaleźć w nadesłanych wierszach. Wierszach napisanych pięknie, szczerze i co najważniejsze – sercem, bez przesadnego owijania w poetycką bawełnę.
 
Gala rozdania laurów poetyckich odbyła się tradycyjnie w galerii „Na Piętrze" chrzanowskiego MOKSiR-u, 26 lutego o godzinie 11.00. Licznie przybyłych młodych poetów, ich przyjaciół, rodziny oraz sympatyków twórczości poetyckiej powitali piosenką rodzimi artyści z zespołów „Fantazja" i „Impresja", pod kierunkiem Ireny Paprockiej, wprowadzając wszystkich w nastrój romantycznej zadumy. I w takiej atmosferze, chrzanowskie święto poezji, trwało aż do końca. Obok uroczystego wręczenia nagród i wyróżnień nie mogło zabraknąć oczywiście wierszy, prezentowanych przez laureatów, którzy chętnie też opowiadali o swoich pasjach i marzeniach. Karolina Błońska, gimnazjalistka z Puszczy Mariańskiej, zachęcała wszystkich do odwiedzenia jej rodzinnej, uroczej miejscowości. Pisze smutne wiersze, bo ten świat nie zawsze jest tylko kolorowy. Młodziutka Julia Domagalska zakochana jest w swoich Kielcach. W nagrodzonym wierszu pisze, że upiecze ciasto w kształcie pewnego miasta, i rozda to pyszne ciasto, bo Kielce to piękne miasto. Zuzanna Hajduga z Radkowa nie tylko pisze wiersze, ale również gra na skrzypcach, które w futerale wiercą się, bo chcą by na nich zagrano. Ona wtedy bierze je i wznosi ku niebu. Licealistka Małgorzata Szwaja z Dąbrowy Górniczej nie tylko pasjonuje się poezją, ale również, wraz z przyjaciółmi, prowadzi portal internetowy wpmt.pl, wpierając polską młodą twórczość. Kevin Nolbert, chociaż w Opolu mieszka od czterech lat, to już zdążył pokochać to miasto. Jest w maturalnej klasie, nie wie jakie studia wybrać, ale namiętnie pisze wiersze i gra na gitarze. Katarzyna Osowska z Jaworzna będzie chyba w przyszłości lekarką. Wydała swój debiutancki tomik poezji. Sebastian Kozioł z Chrzanowa chociaż nie czyta poezji to ją pisze, krótko i zwięźle, trafiając prosto w serce. Pasjonuje się jeszcze sportem i fantastyką. Ania Mazurek z Karniowic uczęszcza do gimnazjum i jak pisze w jednym ze swoich wierszy, musi się jeszcze obudzić i nadać sobie imię i napisać porządny życiorys. Natomiast Konrad Obrok z Chrzanowa lubi gładzić świat od spodu, bo od spodu jest w nim zatracony. Trwoni w sobie uczuć morze i nie wie czy urzeczywistni się sen. Agnieszka Szwed z Radkowa jest jak ciepły dom, jak magnes, który przyciąga do siebie zasmuconych. Cieszy się gdy wśród łez rodzi się uśmiech. Iwona Kozłowska z Kielc stoi na kładce pełnej niebezpieczeństw, łączącej ciepłe dzieciństwo z mroczną dorosłością. Zastanawia się czy po drugiej stronie znajdzie miłość i dobro.
Stanisław Dusza, zastępca Burmistrza Chrzanowa nie krył swojego zadowolenia z tak dużego zainteresowania konkursem. Gratulował wyróżnionym osobiście, wręczając nagrody. Natomiast Lucyna Szubel
w swoim wystąpieniu podkreśliła wysoki poziom konkursu. Ucieszyła się dużą ilością bardzo dobrych wierszy pisanych nie tylko rozumem, ale przede wszystkim duszą.
Na zakończenie poetyckiego spotkania nie zabrakło wspólnej sesji fotograficznej oraz życzeń ponownych spotkań za rok.
 
 Antoni Dobrowolski

 


30 KB
   wiersze_wybrane_.pdf


29 KB
   protokol_jury_.pdf


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl