imieniny: Jana, Przybysława. 27 stycznia 2020
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wielkie kolędowanie w Chrzanowie

12 zespołów uczestniczyło w XIII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych "Herody", który odbył się 16 stycznia. Na przegląd przyjechali kolędnicy nie tylko z terenu naszego powiatu, ale także z powiatów krakowskiego i myślenickiego. Dzięki temu widzowie mogli poznać zwyczaje z różnych części Małopolski.
Imprezę rozpoczęła prezentacja grup kolędniczych przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Barwny tłum jaki zgromadził się przed domem kultury sprawił, że z minuty na minutę rosła liczba widzów. Mimo padającego deszczu ciekawość brała górę.

- Warto było przyjść. Mają oryginalne stroje i pięknie śpiewają. Od razu wracają wspomnienia, jak dawniej po domach chodzili kolędnicy - mówił jeden z mieszkańców Chrzanowa, który przyszedł na "Herody". Po krótkiej prezentacji kolędnicy ruszyli w miasto.

Barwny i rozśpiewany korowód przeszedł na rynek miejski. Niejedna chrzanowianka była tam zaczepiania przez Turonia czy obsypana na szczęście owsem, który ponoć gwarantuje dostatek. Punktualnie w południe na sali teatralnej MOKSiR rozpoczęły się przeglądy konkursowe. Oficjalnego otwarcia tegorocznych "Herodów" dokonała europosłanka z ramienia PO Róża Thun, która podkreślała jak bardzo ważna w życiu jest tradycja.

- Tego uczono mnie w domu. Tradycja i własne korzenie dają nam także solidną podbudowę w życiu, nawet gdy stajemy przed poważnymi wyzwaniami. Dlatego cieszę się, że mogłam przyjechać do Chrzanowa właśnie na taką imprezę - stwierdziła europosłanka.

Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie to jedno z głównych przesłań "Herodów". Mimo upływu lat impreza wciąż cieszy się zainteresowaniem zarówno kolędników, jak i widzów. Organizatorów cieszy, że z roku na rok przybywa na tym przeglądzie także grup kolędniczych z terenu powiatu chrzanowskiego.

- Pokazujemy zespoły oraz zwyczaje z różnych rejonów województwa, ale wszystkie te grupy są autentyczne i nasi kolędnicy też się od nich uczą - mówił Jan Ryś, pracownik Działu Animacji Kultury MOKSiR w Chrzanowie.

To właśnie wierności tradycji, oryginalność, zachowanie języka staropolskiego brało pod uwagę jury oceniając występy kolędników. Każda grupa miała około 20 minut na prezentacje. W tym roku poziom był bardzo wysoki. Spośród 12 zespołów jakie pojawiły się na scenie, tylko jedna zaprezentowała widowisko uwspółcześnione. Pozostałe zachowały wierność tradycji.

- To nas bardzo cieszy jako etnografów. Równocześnie miałyśmy bardzo trudne zadanie, by wybrać w tym roku zwycięzców - przyznała Teresa Marcinkowska, przewodnicząca jury konkursowego.

Ostatecznie po kilku godzinach prezentacji wyłoniono pięć zwycięskich grup. W kategorii dorosłych przyznano trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Herody z Bolęcina gm. Trzebinia, Pasterze ze Stojowic gm. Dobczyce, Herody z Modlnicy gm. Wielka Wieś. Zwycięstwo oznacza udział tych grup w 39 Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się w dniach od 9 II do 13 II br. Z kolei wśród dzieci i młodzieży przyznano dwa równorzędne wyróżnienia i zaproszenie do udziału w 14 Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu w dniach 29 I do 30 I 2011 roku. Otrzymali je: "Mali Toporzanie" z Tenczyna gm. Lubień oraz " Kolędnicy z gwiazdą" z Luszowic gm. Chrzanów. Jury starało się tak rozdzielić nagrody by na przeglądy pojechały grupy z wszystkich powiatów z jakich zaproszono kolędników do Chrzanowa.

- Chętnie nagrodzilibyśmy większą liczbę zespołów, ale niestety tylko tyle było miejsc - skwitowała przewodnicząca jury.

Niewątpliwie XIII Przegląd "Herody" był szczęśliwy dla reprezentantów powiatu chrzanowskiego, który wśród zwycięzców ma aż dwie grupy. XIII edycja "Herodów" już za nami. Kolejna za rok. A czego życzą sobie organizatorzy?

- Żeby nikt nam nie odmawiał, jeśli będziemy go zapraszać, a tradycja dalej była przekazywana kolejnym pokoleniom - stwierdził Jan Ryś, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, który od kilkunastu lat organizuje te przeglądy.

Agnieszka Sierocińska

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl