imieniny: Ireny, Jana. 20 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Były kolędy, życzenia i specjały tradycyjnej kuchni

W sobotę 18 grudnia, jak co roku, na chrzanowskim rynku odbyło się spotkanie wigilijne dla mieszkańców naszego grodu. Ta sympatyczna tradycja wpisała się już na stałe do przedświątecznego kalendarza imprez.Siarczysty mróz nie przestraszył chrzanowian, którzy tłumnie przybyli na rynek, aby przełamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia świąteczne, wspólnie pokolędować, a także spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych.

Na symbolicznym świątecznym stole nie zabrakło łazanek z kapustą, kompotu z suszonych owoców z grochem, kapusty z grzybami, zupy rybnej, żuru z ziemniakami i zupy grzybowej. Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne z okolicznościowym programem. Królowały więc głównie kolędy i pastorałki oraz gawędy i opowieści o dawnych świątecznych zwyczajach. Tradycyjnie nie zawiedli nasi restauratorzy, Andrzej Matyaszewski z „Kafejki" i Jacek Krężel ze „Starych Murów".

Mrozu nie przestraszyły się „Luszowianki" i „Balinianki" z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego, które uwarzyły tradycyjnej chrzanowskiej strawy i osobiście nią częstowali uczestników wigilii. Przypomniały też mało znane kolędy i pastorałki. Bardzo bogato i dostojnie zaprezentował się ludowy zespół „Dulowiacy", który do Chrzanowa przyjechał w gości z wiązanką kolęd i z pyszną zupą rybną. Natomiast Barbara Kosobudzka, rewelacyjna gawędziarka z Zalasu, snuła niezwykłe opowieści o tym, jak drzewiej bywało. Podczas wigilii zaprezentowali się też tegoroczni laureaci Mikołajkowego Konkursu Piosenki: Weronika Mazur, Julia Biskup, Kasia Kucharska i Szymek Balcewicz, otrzymując rzęsiste brawa. Podobał się też duet Paweł Paprocki i Nikodem Łobuz, który zaprezentował nastrojową „Cichą Noc". Natomiast dziecięcy zespół „Impresja" oraz młodzież z „Bell canto" z MOKSiR, bardzo profesjonalnie i z wielkim wdziękiem, wykonali kilka mało znanych pastorałek. Bardzo pięknie też zabrzmiały tony piosenek zaśpiewanych przez Wiolę Cholewę i Monikę Żabińską. Ogólnie program artystyczny był ciekawy, profesjonalny i urozmaicony, a swoim nastrojem i tematyką wplatał się w misterium wigilijnego spotkania.

Podczas wigilii, tradycyjnie już, wręczono nagrody i wyróżnienia w corocznym konkursie na ozdoby bożonarodzeniowe i maski obrzędowe. Organizatorem konkursu jest Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne razem z MOKSiR-em.

Życzenia świąteczne i noworoczne, mieszkańcom Chrzanowa, złożył burmistrz Ryszard Kosowski, który potem osobiście łamał się opłatkiem z wszystkimi przybyłymi na rynek.

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl