imieniny: Marcina Rafała. 24 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Pierwszy letni wyjazd za nami

Uczestnicy Lata z MOKSiR-em  swoją pierwszą wycieczkę odbyli do Częstochowy. Odwiedzili tam planetarium i muzeum archeologiczne. To była bardzo pouczająca wyprawa.
Najpierw zajrzeli głęboko w przestrzeń okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i udali się w podróż miliardy lat wstecz, by być świadkiem narodzin Wszechświata. W trakcie tej zapierającej dech w piersiach podróży można było zobaczyć formowanie się galaktyk i odwiedzić jedne z najpiękniejszych mgławic, jakie dotychczas odkryto.  Po spektaklu nie zabrakło pytań, na które bardzo cierpliwie odpowiadał pracownik planetarium.

Potem autokar powiózł wszystkich do Rezerwatu Archeologicznego Kultury Łużyckiej. Muzeum prezentuje jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza (750-600 lat p.n.e.). Cmentarzysko sprzed 2500 lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie trasy tramwajowej i wiaduktu. Na trwałe zakonserwowano 100 metrów kwadratowych cmentarzyska i zabezpieczono za pomocą odpowiedniej konstrukcji. Dookoła zbudowano galerię, a w niej zorganizowano wystawę o kulturze łużyckiej, do której przynależy cmentarzysko w Częstochowie-Rakowie. 

Okazało się, że nasi praojcowie wiele się od nas nie różnili. Mieli podobne problemy i troski dnia codziennego, wykonywali naczynia zupełnie zbliżone do współczesnych, lubili tańczyć i śpiewać. Ponadto uwielbiali się przystrajać  pięknymi ozdobami, które sami wykonywali.  

Podczas wycieczki nie mogło oczywiście zabraknąć wypadu do McDonald'sa, gdzie dzieci zaspokoiły głód i odpoczęły po trudach intelektualnych rozważań.

Lato z MOKSiR-em w pełni, a zatem zapraszamy do udziału w kolejnych pasjonujących wycieczkach, zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz w spektaklach kina letniego.

Antoni Dobrowolski
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl