imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Konkurs o Herb Grodu Miasta Chrzanowa rozstrzygnięty

Obfity plon artystyczny dała tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Herb Grodu Miasta Chrzanowa". Poziom był wysoki, a zarazem wyrównany. Jurorzy mieli zatem problem nie ze znalezieniem najlepszych tekstów, ale z wyborem laureata z pierwszej trójki. Ostatecznie pierwszą nagrodę zdobył Włodzimierz Szymczewski ze ŚwiętochłowicOrganizowany już po raz 24 przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji  w Chrzanowie poetycki konkurs udowadnia, że ten rodzaj twórczości wcale nie jest w odwrocie.

- Poezja ma się dobrze - stwierdził Jan Smółka, dziękując i gratulując uczestnikom konkursu podczas ogłoszenia wyników w sobotę 15 maja w sali teatralnej MOKSiR-u.

 Świadczyła o tym z jednej strony liczba nadesłanych wierszy - 184, jak i ich wysoki poziom.

- Niektóre z wierszy zahaczały o poetycką wybitność - podsumował Maciej Szczawiński - publicysta kulturalny, krytyk literacki, pisarz i poeta, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Katowice, który wraz z poetą ziemi sandomierskiej Wacławem Kostrzewą zasiadał w jury konkursu. 

- To wy jesteście tymi, którzy potrafią zatrzymać słowo - gratulował wszystkim uczestnikom konkursu wiceburmistrz Chrzanowa Stanisław Dusza.

W ocenie jurorów nadesłane w tym roku utwory o Chrzanowie i Ziemi Chrzanowskiej pokazały, że sceptycyzm co do formuły "lokalnej tematyki" nie jest uzasadniony. Wiersze, żywe dzięki językowi szczegółu i obserwacji przeniesionej na wyższe piętro metafory, skutecznie broniły się przed zarzutem prowincjonalizmu.  

            W najbardziej istotnej części konkursu - wierszy o tematyce dowolnej, swoje talenty ujawnili autorzy dysponujący już własnym językiem poetyckiem i samoświadomością artystyczną. Jury zgodnie oceniło, że ich biegłość warsztatowa nie budzi żadnych wątpliwości. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył Włodzimierz Szymczewski ze Świętochłowic, który po raz pierwszy uczestniczył w tym konkursie. Co więcej, po raz pierwszy miał okazję odwiedzić Chrzanów.

"Jadąc tutaj, pytałem o drogę, by nie pobłądzić. Powiedziano mi, żebym szukał pomnika orła, przy którym mieści się dom kultury. Przyszło mi wtedy do głowy skojarzenie, że orzeł przyleciał do orła" - żartował Włodzimierz Szymczewski (na drugim zdjęciu), dziękując za przyznanie mu  pierwszej nagrody konkursu. Ten z zawodu mechanik zajmuje się pisaniem wierszy od szkoły średniej. Jego pierwszym recenzentem był szkolny polonista. Przez jakiś czas pisał do szuflady, zanim zdecydował się pokazać swe wiersze światu, i wystartować w poetyckich konkursach. Poezja Szymczewskiego często porusza moralne i egzystencjalne problemy. Podczas podsumowania poeta ze Świętochłowic odczytał wiersz poświęcony tragedii kobiet w KL Auschwitz.

 Zainspirowała mnie do tego książka opisująca tragiczne losy kobiet z domu uciech, który istniał w KL Auschwitz. Sam nigdy jeszcze nie widziałem obozu Auschwitz na własne oczy, choć przejeżdżałem tamtędy niejednokrotnie. Może kiedyś się odważę - powiedział Włodzimierz Szymczewski. 

Swych sił w poezji spróbowały też dzieci i młodzież, dla których stworzono odrębną kategorię w konkursie. Te wiersze mają wysoką temperaturę emocjonalną i, nierzadko, widome ślady kontaktu ze współczesną liryką - oceniło jury. 

 Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu przeplatana była miniaturami poetyckimi w wykonaniu studentów chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w reżyserii Zbigniewa Klatki oraz solistów zespołu Impresja z MOKSiR pod kierunkiem Ireny Paprockiej.

Już za rok zapraszamy wszystkich miłośników poezji do udziału w dwudziestej piątej, jubileuszowej edycji konkursu "O Herb Grodu Miasta Chrzanowa"!

Oto wyniki tegorocznej edycji konkursu:

 1. W kategorii I - wiersze o tematyce związanej z Chrzanowem i ziemią chrzanowską przyznano dwa równorzędne wyróżnienia:

- dla godła "Klepsydra" - Anna Piliszewska z Wieliczki

- dla godła "Gol" - Karol Koryczan z Chrzanowa
 

2. W kategorii II - wiersze o tematyce dowolnej:


- I nagroda dla godła "Sad wiśniowy" - Włodzimierz Szymczewski ze Świętochowic

- II nagroda dla godła "Gałązka oliwna" - Natalia Zalesińska z Katowic

- III nagroda dla godła "Piąte dziecko" - Mirosława Pajewska z Rudy Śląskiej

- wyróżnienie dla godła "Tytus" - Antoni Dobrowolski z Chrzanowa
 

3. Wyróżnienia promocyjne dla dzieci i młodzieży do lat 17:

- dla godła "Osa" - Katarzyna Osowska (l. 16) z Jaworzna

- dla godła "Nozomi" - Martyna Rejdych (l.15) z Trzebini

- dla godła "Szyflo" - Szymon Florek (l.16) z Chrzanowa46 KB
   wiersze_nagrodzone_.pdf


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl