imieniny: Łazarza, Olimpii. 17 grudnia 2018
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


RZECZY NIEWAŻNE, WYDARZENIA BŁAHE

Zapraszamy do obejrzenia wystawy obrazów wybitnego artysty malarza prof. Jacka Rykały – RZECZY NIEWAŻNE,WYDARZENIA BŁAHE. Galeria NA STYKU - wystawa potrwa do 10 maja 2018 r.


JACEK RYKAŁA ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Jest profesorem zwyczajnym. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzi Pracownię Malarstwa. Jest malarzem, poetą, dramaturgiem i reżyserem. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Francji, USA, Norwegii, Czechach, na Węgrzech, na Słowacji, we Włoszech i w wielu innych krajach. Uczestniczył w kilkuset wystawach sztuki na całym świecie. W latach 1990 – 1998 jego twórczość była prezentowana na wszystkich najważniejszych targach sztuki na świecie. W roku 2002 jako pierwszy żyjący artysta polski miał wystawę retrospektywną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. .Jego prace znajdują się w zbiorach min: Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie,Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach,Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wStadtmuseum Dusseldorf,w kolekcji VolkeraFeierabendta przeznaczonej dla SprengelMuseum w Hanowerze, w wielu Muzeach miejskichoraz w kolekcjach prywatnych w kilkudziesięciu krajach świata. Od roku 2005 zajmuje się także teatrem, gdzie reżyseruje własne sztuki. Rok 2005 - „ Dom przeznaczony do wyburzenia” Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach ( prapremiera). Spektakl był prezentowany w tym samym roku na Festiwalu Polskich Prapremier w Bydgoszczy, a także w Sali Głównej Muzeum Narodowego w Krakowie. Rok 2007 – „ Mleczarnia „ (prapremiera) Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakl nagrany i wyemitowany przez TVP Katowice 2013 Rok 2012 – „ Chłodne poranki”( prapremiera) Teatr Zagłębia w Sosnowcu. W roku 2016 Wydawnictwo Śląsk wydało książkę pt „ Rzeczy nieważne , wydarzenia błahe” z tekstami literackimi artysty.

Jego twórczość była wielokrotnie analizowana i opisywana w artykułach , opracowaniach, pracach magisterskich etc. Stała się też powodem powstania jedenastu filmów telewizyjnych zrealizowanych przez TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Katowice i Canal+. Ostatni film dokumentalny o twórczości artysty zrealizowała Beata Netz w roku 2016 pt „ Żółte światło pustych miejsc „ dla TVP Kultura. Artysta otrzymał też Srebrny Medal Gloria Artis.

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl