imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


RZECZY NIEWAŻNE, WYDARZENIA BŁAHE

Dyrektor MOKSiR Chrzanów ma zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy malarstwa prof. Jacka Rykały - RZECZY NIEWAŻNE, WYDARZENIA BŁAHE, który odbędzie się 6 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w galerii NA STYKU, ul. Broniewskiego 4.


Jacek Rykała ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Jest profesorem zwyczajnym. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzi Pracownię Malarstwa. Jest malarzem, poetą, dramaturgiem i reżyserem. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Francji, USA, Norwegii, Czechach, na Węgrzech, na Słowacji, we Włoszech i w wielu innych krajach. Uczestniczył w kilkuset wystawach sztuki na całym świecie. W latach 1990 – 1998 jego twórczość była prezentowana na wszystkich najważniejszych targach sztuki na świecie.
W roku 2002 jako pierwszy żyjący artysta polski miał wystawę retrospektywną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
.Jego prace znajdują się w zbiorach min:
Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w Stadtmuseum Dusseldorf, w kolekcji Volkera Feierabendta przeznaczonej dla Sprengel Museum w Hanowerze, w wielu Muzeach miejskich oraz w kolekcjach prywatnych w kilkudziesięciu krajach świata.
Od roku 2005 zajmuje się także teatrem, gdzie reżyseruje własne sztuki.
Rok 2005 - „Dom przeznaczony do wyburzenia” Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (prapremiera). Spektakl był prezentowany w tym samym roku na Festiwalu Polskich Prapremier w Bydgoszczy, a także w Sali Głównej Muzeum Narodowego w Krakowie.
Rok 2007 – „Mleczarnia„ (prapremiera) Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakl nagrany i wyemitowany przez TVP Katowice 2013.
Rok 2012 – „Chłodne poranki” (prapremiera) Teatr Zagłębia w Sosnowcu.
W roku 2016 Wydawnictwo Śląsk wydało książkę pt „ Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe” z tekstami literackimi artystystycznymi.

Jego twórczość była wielokrotnie analizowana i opisywana w artykułach, opracowaniach, pracach magisterskich etc. Stała się też powodem powstania jedenastu filmów telewizyjnych zrealizowanych przez TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Katowice i Canal+. Ostatni film dokumentalny o twórczości artysty zrealizowała Beata Netz w roku 2016 pt „Żółte światło pustych miejsc„ dla TVP Kultura. Artysta otrzymał też Srebrny Medal Gloria Artis.


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl