imieniny: Jadwigi, Teresy. 15 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


O HERB GRODU MIASTA CHRZANOWA

W sobotnie popołudnie, w MOKSiR-owskim klubie „Stara kotłownia”, odbyła się gala rozdania laurów poetyckich, w jubileuszowym 30. Ogólnopolskim Konkursie „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”. Dopisali laureaci, sympatycy poezji oraz goście honorowi – wypełniając klub po brzegi. W załączniku przedstawiamy protokół z rozstrzygnięcia XXX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego.Fale tysięcy wierszy…

Ogólnopolski Konkurs Poetycki o „Herb Grodu Miasta Chrzanowa” jest szczególnym przedsięwzięciem literackim Grupy Twórczej CUMULUS, filarem wzmacniającym całą jego architekturę twórczą, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1984 roku. Również i w tym roku, 14 maja, do Chrzanowa przyjechali twórcy, aby odebrać laury poetyckie, odbyło się to już po raz trzydziesty. Od 1995 roku zostaje włączona do konkursu kategoria twórczości dzieci i młodzieży. Dzięki konkursowi, każdego roku w Chrzanowie, odbywa się wspaniałe święto poezji. Przez te trzydzieści lat przepłynęły fale tysięcy wierszy, uczestników z całego kraju i zza granicy. Za każdym konkursem stał zespół jurorów – znawców literatury, profesjonalnych krytyków i znakomitych poetów.

W tym roku wiersze oceniało jury w składzie: Maciej Szczawiński z Polskiego Radia Katowice, krytyk literacki, pisarz i poeta; Leszek Długosz - aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów; Antoni Dobrowolski – poeta, animator kultury, dziennikarz, redaktor „Kroniki Chrzanowskiej oraz Jolanta Kupiec (sekretarz jury) – Prezes Grupy Twórczej „Cumulus”, animator kultury.

Na konkurs wpłynęło 460 wierszy, w trzech kategoriach: wierszy o Chrzanowie, wierszy o tematyce dowolnej oraz wierszy dzieci i młodzieży.

- Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu pod względem artystycznym napawa naprawdę głęboką satysfakcją. Nadesłane utwory (w każdej kategorii !) dostarczały nam często emocji, wzruszeń, skłaniały do ciekawych refleksji i zastanowienia – powiedział m.in. red. Maciej Szczawiński, dokonując ogólnej oceny nadesłanych wierszy.

- Szukaliśmy wierszy oryginalnych, które opisują świat z innej perspektywy, bardziej osobistej, jakby poetycka kamera, monitorująca życie, została nagle ustawiona przez poetę w bardzo zaskakującym miejscu – na które nikt inny wcześniej nie wpadł – dodał drugi juror, Leszek Długosz.

Protokół, w imieniu jury, odczytał Antoni Dobrowolski, który jednocześnie poprowadził ważną część uroczystości - prezentację nagrodzonych wierszy, zapraszając poetów do przeczytania nagrodzonych utworów i przybliżenia swojej twórczej sylwetki. Zastępca Burmistrza Chrzanowa Tadeusz Kołacz, swoje wystąpienie rozpoczął od zacytowania fragmentu wiersza Andrzeja Bursy „Ja chciałbym być poetą”, na co żywiołowo zareagował Leszek Długosz, który do tego utworu napisał kiedyś muzykę. Pan Leszek podskoczył do pianina i zaproponował wspólne zaśpiewanie piosenki. Było spontanicznie i sympatycznie – Burmistrz spisał się na medal, a sam mistrz stwierdził, że po raz pierwszy zaśpiewał tę piosenkę w duecie.

- Ja chciałbym być poetą, zazdroszczę poetom, podziwiam ich, że potrafią dzielić się swoją wrażliwością z innymi i robią to w tak cudowny sposób. Wszystkim poetom laureatom życzę kolejnych wspaniałych wierszy, nowych tomików i wielu jeszcze laurów poetyckich – powiedział m.in. na zakończenie swojego wystąpienia.

Podczas gali rozdania nagród miała miejsce jeszcze jedna uroczysta chwila, bowiem Helena Wielgus, chrzanowska poetka z „Cumulusa”, obchodziła 90-lecie swoich urodzin. Z tej też okazji burmistrz Tadeusz Kołacz, dyrektor MOKSiR Jan Smółka i delegacja „Cumulusa”, złożyli Jubilatce życzenia zdrowia i weny twórczej. Natomiast Lucyna Szubel przypomniała drogę twórczą Heleny Wielgus, która właśnie wydała swój szósty tomik poetycki „Cały mój ogród”.

Chrzanowskie święto poezji zakończył recital Leszka Długosza - legendy Piwnicy pod Baranami, który przypomniał swoje wielkie przeboje, tak kiedyś popularne i jak się okazało, nadal robią ogromne wrażenie na słuchaczach. Artysta przeplatał piosenki interesującymi gawędami o poezji, o Krakowie, o życiu oraz czytał swoje najnowsze wiersze.

Warto jeszcze dodać, że z okazji jubileuszu Konkursu, nakładem MOKSiR-u, ukazało się wydawnictwo pt.: „Żeby nigdy nie zgasło…”, które pomieściło nagrodzone i wyróżnione wiersze. Wstęp napisał red. Maciej Szczawiński”, okładkę opatrzono akwarelą Marii Bąk – uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, a redakcją zajęli się Jolanta Kupiec i Antoni Dobrowolski. Publikacja została dofinansowana przez firmę GÓRKA CEMENT Sp. Z o.o.

Antoni Dobrowolski


Żeby nigdy nie zgasło....

Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Herb Grodu Miasta Chrzanowa" to na krajowej mapie tego typu imprez miejsce szczególne. Przede wszystkim tradycja. Trzydziestoletnia! Niewiele miast i niewiele instytucji kulturalnych może się poszczycić podobną konsekwencją. Sprzyjał jej od samego początku tutejszy duchowy klimat i wrażliwi na jego ton ludzie. Kolosalną rolę odegrało grono poetów z legendarną Lucyną Szubel i Antonim Dobrowolskim na czele, ale też kolejne władze miasta i osoby po prostu przyjaźnie nastawione do inicjatyw ambitnych, chociaż w liczbach niewymiernych.... Słowem ziarno pomysłu padło na żyzną glebę, czego efektem trzydziesta już edycja Konkursu.

Jego artystyczna atrakcyjność nie jest dziełem przypadku. Od samego początku dbano tu o wysoki poziom, a ten zagwarantować może przede wszystkim bezdyskusyjnie kompetentne jury. Zasiadali w nim znakomici poeci i krytycy literaccy. Zawsze zróżnicowane składy ! Reprezentanci różnorodnych opcji, programów i poglądów. Ciekawy "balans" (najczęściej pomiędzy środowiskiem krakowskim i śląskim). No i temperatura dyskusji, merytoryczne acz emocjonalne polemiki...

Otóż to wszystko przyczyniało się za każdym razem do wyodrębnienia Chrzanowa jako przestrzeni artystycznie ambitnej. Po prostu wiarygodnej.

x x x

Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu pod względem artystycznym napawa naprawdę głęboką satysfakcją. Nadesłane utwory (w każdej kategorii !) dostarczały nam często emocji, wzruszeń, skłaniały do ciekawych refleksji i zastanowienia.

A nagrodzone w Chrzanowie w maju AD 2016 wiersze, to bez wątpienia opalizujące, ale czyste poetycko światło.

Życzmy mu, żeby nigdy nie zgasło!

Red. Maciej Szczawiński
36 KB
   herb_grodu_2016__protokol1.pdf


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl