imieniny: Bernarda, Kaliksta. 14 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna świeci na niebiesko dla ludzi z autyzmem

Za sprawą Fundacji SYNAPSIS, tegorocznego Patrona Festiwalu Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna, edukujemy w zakresie autyzmu, popierając międzynarodową akcję „NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”.  
Prawdopodobnie kiedy przeczytasz tę wiadomość, przyjdzie na świat 250 dzieci. U dwojga z nich zostanie zdiagnozowane całościowe zaburzenie rozwojowe np. autyzm. Dzisiaj czy jutro nie znajdziemy lekarstwa na tę dysfunkcję, ale możemy sprawić, aby osobom z autyzmem żyło się lepiej... Za sprawą Fundacji SYNAPSIS edukujemy w zakresie autyzmu, popierając międzynarodową akcję „NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”.  Od 2011 roku  rozbłysły na niebiesko między innymi Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Opera w Sydney, EmpireStateBuilding w Nowym Yorku, pomnik Chrystusa Króla w Rio de Janeiro.

W tym roku zaświeci także na niebiesko chrzanowski wiadukt i instytucje. Zapraszamy do udziału w akcji jeszcze niezdeklarowane Instytucje, stowarzyszenia, szkoły i osoby prywatne.

Jak wynika z badań Fundacji SYNAPSIS w kwestii świadomości społecznej i tolerancji dla osób o odmiennych zachowaniach mamy jeszcze sporo do zrobienia. Dzieci z autyzmem odbierane są często jako źle wychowane, niegrzeczne , „rozwydrzone”, a dorosły z autyzmem to dziwak…
W Europie żyje 5 milionów ludzi z autyzmem, dla których każda zmiana społecznej świadomości ma fundamentalne znaczenie. Autyzm to tajemnicze zaburzenie u podstaw którego leży nieprawidłowa funkcja mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikowaniem się, postrzeganiem świata , rozumieniem relacji społecznych. Trudno nam wyobrazić  sobie, że sól jest kwaśna, śnieg jest gorący, a delikatne głaskanie sprawia ból. Tak właśnie może wyglądać autystyczny świat. Nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu inny i zasługuje na nasze zrozumienie….

Jak przyłączyć się do akcji:

·         1 i 2 kwietnia zaświeć na niebiesko  oświetlenia budynków lub biura,

·         załóż niebieskie elementy garderoby, namawiając do tego znajomych czy współpracowników

·         dowiedz się więcej na temat autyzmu, co może zrobić twoja instytucja, aby być przyjaznym dla autyzmu  /www.synapsis.org.pl/

·         zorganizuj pokaz filmów w których bohaterami są osoby z autyzmem („Rainman”, „Adam”, „Maria i Ja”, Mary and Max”).

Napisz nam jak przyłączasz się do akcji, a napiszemy o tym na naszej stronie www.moksir.chrzanow.pl 
0 B
  


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl