imieniny: Jadwigi, Teresy. 15 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


PALETA RODZINNYCH BARW

11 marca w galerii NA STYKU dokonano otwarcia wystawy obrazów malowanych na szkle przez znakomitych artystów z Zakopanego: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Banieckiej-Dziadzio i Bogdana Dziadzio.


Uczestnicy wernisażu mogli podziwiać znakomite dzieła, wykonane trudną techniką malowania na szkle, która jest bardzo popularna na Podhalu. Artyści prezentujący swoje dzieła w chrzanowskiej galerii należą do ścisłej czołówki zakopiańskich twórców,   mających bardzo bogaty,   twórczy dorobek. Wystawiają w kraju i za granicą na licznych wystawach, a ich prace znajdują się w wielu muzeach etnograficznych i w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Barbara Baniecka-Dziadzio malować na szkle zaczęła jako nastolatka, pod wpływem ojca, Władysława Walczaka-Banieckiego (zm. 2011), wybitnego artysty ludowego, uhonorowanego wieloma nagrodami, między innymi Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane za rok 2009. Szybko jednak odnalazła swój własny język artystycznej ekspresji, tworząc  niepowtarzalny styl. Jej obrazy są  nasycone wielością ozdobnych szczegółów oraz intensywnością barw. Szczególnie kocha złoto, którym hojnie przyozdabia wszystkie prace. Jej mąż Bogdan Dziadzio swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1985 roku malując ikony. Obecnie także maluje również na szkle oraz rzeźbi.

Artyści, podczas wernisażu, chętnie i barwnie opowiadali o swoich pasjach artystycznych, o szczegółach warsztatowych, a także o planach na przyszłość.

Swoją obecnością zaszczyciła wernisaż Zofia Walczak-Baniecka, żona zmarłego przed czterema laty znakomitego zakopiańskiego artysty. Zachwyciła wszystkich swoim osobistym urokiem, piękną wymową, oraz pamięcią - recytując obszerne fragmenty wierszy naszych znakomitych poetów.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej bardzo interesującej wystawy, która potrwa do połowy kwietnia 2016 roku. Ponadto artyści zapraszają do swojej galerii, która mieści się w Zakopanem, przy ulicy Ubocz 22, po uprzednim kontakcie tel. 48 694200225 lub
48 604988570

tekst: Antoni Dobrowolski


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl