imieniny: Ireny, Jana. 20 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


FINISAŻ RZEŹB PLENEROWYCH TOMASZA KOCLĘGI

Już od wiosny ubiegłego roku towarzyszą nam rzeźby znakomitego śląskiego artysty Tomasza Koclęgi, rozmieszczone w przestrzeni przed MOKSiR. Powoli jednak szykują się do odjazdu, prawdopodobnie do czeskiej Pragi. Z tej okazji zapraszamy Państwa na finisaż wystawy, który odbędzie się w klubie STARA KOTŁOWNIA 18 marca o godz. 18.00.


Podczas spotkania artysta opowie o swojej drodze twórczej, szczególnie zwracając uwagę na przygodę z rzeźbą w śniegu. Właśnie w tej dziedzinie artystycznej ekspresji zdobył najwięcej prestiżowych nagród na najważniejszych światowych konkursach rzeźby w śniegu, takich jak: „The Best Craetivity Award w Hrabinie w Chinach, The Bronze Award w Hrabinie w Chinach oraz The Fourth Prize w Japonii.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również tej zimy przywiózł, zarówno z Chin jak i Japonii, prestiżowe nagrody.

Na 16 Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu JAPAN CUP w japońskim Sapporo i Nayoro, zespół Snow Art Poland, którego liderem jest rzeźbiarz Tomasz Koclęga zdobył prestiżową nagrodę Award of Nayoro City. To już druga z rzędu nagroda, jaką zespół zdobył w Japonii.

Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim Hrabinie to największa tego typu impreza na świecie. W tym roku wzięło w nim udział ponad 100 artystów ( 28 ekip) z 11 krajów. Zespół Tomasza Koclęgi zdobył prestiżową nagrodę The Best Creativity Award. To już trzecia z rzędu nagroda, jaką zespół wywalczył w Chinach.

Polskę, na tych konkursach reprezentowali, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach: Tomasz Koclęga, Piotr Muschalik, Piotr Proba oraz Bartłomiej Bala.

Koclęga tworzy nie tylko w śniegu, ale przede wszystkim monumentalne, plenerowe rzeźby, które zazwyczaj koncentrujące się na człowieku, jego naturze i emocjach. Często umieszczane są na drzewach lub w ich sąsiedztwie, aby podkreślić relację człowiek z naturą. Jego rzeźby pojawiały się w przestrzeniach publicznych m.in.: w Bratysławie, w Klenovej w Zlinie, we Wrocławiu, w Górkach Wielkich, w Siemianowicach, w Pabianicach, w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach, i oczywiście aktualnie w Chrzanowie.
Antoni Dobtrowolski
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl