imieniny: Ireny, Jana. 20 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


ORSZAK TRZECH KRÓLI

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Orszaku Trzech Króli oraz Małopolskiego  Przeglądu Grup Kolędniczych  HERODYzobacz zdjęcia

W tym roku organizatorzy chrzanowskiego ORSZAKU TRZECH KRÓLI zaproponowali liczne modyfikacje. Jedną z najważniejszych była zmiana trasy orszaku, bowiem tym razem trzej biblijni monarchowie przybyli na Plac Tysiąclecia z trzech chrzanowskich parafii, by tam oddać pokłon i złożyć dary Jezuskowi, w otoczeniu kilku tysięcy przybyłych osób.

Pierwszy orszak wyruszył z parafii pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Kościelcu, na czele którego jechał na koniu król w złotych szatach MELCHIOR ( lek. Ryszard Sobieraj). Drugi orszak uformował się w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na Kątach, a poprowadził go król niebieski BALTAZAR ( leśniczy Franciszek Marchaj).
Natomiast trzeci orszak wyruszył z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej na Rospontowej, na czele z królem czerwonym KACPREM ( przedsiębiorca Jan Patejko).Wszyscy Trzej Królowie spotkali się na chrzanowskim Rynku, by tam uformować jeden wspólny orszak i potem uroczyście przejechać na Plac Tysiąclecia. Na scenie pokłonili się Świętej Rodzinie ( Karolina, Szymon i Jasiu Arkitowie) oraz złożyli symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. W orszakach jechały konne asysty, bryczki, za którymi podążali liczni mieszkańcy Chrzanowa, śpiewając popularne kolędy. Ruchu pilnowali policjanci jadąc na czele kolumn.Tradycyjnie orszakowi Trzech Króli towarzyszyły niezwykle barwne grupy kolędnicze, biorące udział w XVIII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych HERODY 2016.

Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne na świecie, organizowane od ośmiu lat w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. Poza Polską ta uliczna parada organizowana jest w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata, oczywiście w krajach katolickich. Na czele orszaku warszawskiego jako główny pasterz co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą uczestnikom pochodu. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie, oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i orszaku Trzech Króli włącza się wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych.                         A.Dobrowolski

                                                                                       

MOKSiR w Chrzanowie serdecznie dziękuje za pomoc przy organizacji orszaku Trzech Króli parafiom p.w.: Miłosierdzia Bożego na Kątach, Matki Bożej Ostrobramskiej na Rospontowej, Jana Chrzciciela w Kościelcu, Matki Bożej Różańcowej i św. Mikołaja w Chrzanowie, oraz Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo na Jurze", a także Stowarzyszeniu Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, Pocztowi Krakowskiej Chorągwi Husarskiej z Krakowa, STAJNIOM: „Hucuł" z Sułkowic, „Pod rozbrykanym kucykiem" z Chrzanowa, p. Jana Skawskiego z Młoszowej, p. Rafała Kajtasza z Zatora, p. Artura Luberdy z Poreby Żegoty, p. Jana Wąsika z Liszek i p. Zygmunta Ogiegło z Woźnik.

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl