imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


PRZENIKANIE – wystawa rzeźby prof. Wincentego Kućmy

Zapraszamy serdecznie na wystawę rzeźby prof. Wincentego Kućmy  pt. PRZENIKANIE. MOKSiR, Galeria Na Styku - ul. Broniewskiego 4.
Wernisaż wystawy odbył się 15 stycznia 2016r.Do końca lutego w galerii Na Styku MOKSiR w Chrzanowie  można oglądać prace jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych – prof. Wincentego Kućmy.

Wernisaż wystawy odbył się 15 stycznia. Zgromadził liczne grono sympatyków galerii oraz talentu Profesora. Podczas pierwszej części spotkania, w sali konferencyjnej,  zaprezentowano znakomity film Anny Kaszewskiej „Czas refleksji”, przybliżający twórczą sylwetkę artysty, który następnie opowiadał o swoich aktualnych projektach i realizacjach. Okazało się, że profesor Kućma ma bardzo ambitne plany artystyczne, dowodząc swoich ogromnych jeszcze sił twórczych. Druga część wernisażu odbyła się już w galerii, gdzie przybyli mogli podziwiać znakomite rzeźby,  m.in.:  model „Ołtarza Trzech Tysiącleci”, słynne reliefy, płaskorzeźby, czy projekt pomnika św. Wojciecha. Całość ekspozycji utrzymana jest w tonacjach sacrum, prowokując do poważnych rozważań  nad celem i sensem życia.

Profesor Wincenty Kućma  jest jednym z najwybitniejszych współcześnie żyjących polskich rzeźbiarzy, w maju 2016 roku obchodził będzie jubileusz 80-lecia urodzin.  
Twórca, imponujący swą energią i witalnością, oraz demonstrujący w swej twórczości dojrzały kunszt Mistrza, dla którego nie istnieją żadne przeszkody ani tajemnice związane z przekazywaniem swej wizji, jest obecnie w okresie niezwykle rytmicznej realizacji rozpoczętych wcześniej i podejmowanych coraz to nowych projektów artystycznych.
Autor m. in. takich pomników, jak: „Obrońcy Poczty Gdańskiej”, „Poległym w Obronie Ojczyzny” w Częstochowie, czy kontrowersyjnego ongiś, a dziś wrośniętego w pejzaż stolicy [pomnika] „Powstania Warszawskiego 1944”. – To bardzo silny człowiek, i psychicznie, i fizycznie. Zaimponował mi, bo przetrwał to piekło i postawił na swoim – mówi o przyjacielu malarz Leszek Dutka, który całymi latami wspierał go duchowo, uważając warszawski pomnik za wybitną realizację, mimo że środowisko miewało niekiedy na ten temat inną opinię. – Nie znam człowieka równie pracowitego!
Rzeźby Wincentego Kućmy znajdują się nie tylko w Polsce, lecz także w Indiach, w Anglii, w Szwajcarii, w byłej Jugosławii. Medalier, rysownik, grafik, witrażysta, fotografik, profesor krakowskiej ASP.
Jako rzeźbiarz odnalazł jednak spełnienie przede wszystkim w rzeźbie sakralnej. Specjalizuje się w niej od ponad 30 lat (ogromna ilość prac w 35 kościołach).
Perspektywę obecną wyznaczają abstrakcyjne i metaforyczne kompozycje z połowy lat sześćdziesiątych oraz stacje Drogi Krzyżowej  w Sanktuarium w Pasierbcu; monumentalna, wysoka na 12 metrów, pełna blasku nastawa ołtarzowa „Najświętsza Rodzina – Rodzina Rodzin” odsłonięta i poświęcona w 2008 roku w krakowskim kościele w Nowym Bieżanowie i „Ołtarz Trzech Tysiącleci” (2008) na Skałce w Krakowie.
Właśnie za twórczość sakralną, głównie za zaprojektowanie wnętrza katedry w Irkucku, otrzymał (…) Order Komandorii Św. Grzegorza Wielkiego – najwyższe w świecie odznaczenie, przyznawane przez papieża świeckim.
- Profesor Kućma jest tytanem pracy. Wstaje o wpół do szóstej. Od rana do wieczora projektuje, komponuje, rzeźbi albo zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią (ma np. 1500 fotografii z samej Syberii!). Dzień bez rzeźbienia, kształtowania formy – uważa za zmarnowany. – Trzeba zostawić po sobie ślad – mówi. – Żeby nie było przykro umierać ze świadomością, że się zakopało swoje talenty – pisze o artyście Józef Baran.   (A. Dobrowolski)

 

Czas refleksji (film)

Droga życia (film)

Artysta jubilat (film)

Zdjęcia w wernisażu-15.01.2016
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl