imieniny: Grzegorza, Salomei. 17 listopada 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Promocja tomiku Antoniego Dobrowolskiego

TYLE DRZWI, to tytuł najnowszego tomiku poezji Antoniego Dobrowolskiego. Promocja tego wydawnictwa odbyła się w piątek 20 listopada w klubie Stara Kotłownia.
Wielbiciele poezji dopisali, i przyszli posłuchać dokonań artystycznych Antoniego Dobrowolskiego. Ten chrzanowski poeta na swoim koncie ma już dwa wydawnictwa: „Stało się to przypadkiem" oraz „Liryki nieujarzmione". Teraz wydał wiersze w zbiorze zatytułowanym „Tyle drzwi". Na to wydawnictwo wielbiciele twórczości Antoniego Dobrowolskiego musieli czekać aż 8 lat. W międzyczasie powstające wiersze można było odnaleźć w kilkudziesięciu zbiorach poezji czy antologiach. Teraz zostały zebrane w jednym wydawnictwie
Tytuł tego trzeciego tomiku poezji nawiązuje do pytań nurtujących artystę. Dotyczą one ludzkiej egzystencji, jej celu, tego dokąd zmierzamy. Odnajdziemy tu zresztą wiersze filozoficzne, są także odniesienia do pasjonującej Antoniego Dobrowolskiego filozofii dalekiego wschodu czy mistrzów tolteckich.
Chrzanowski poeta inspiruje się tym, co go otacza, w swojej poezji nawiązuje także do rodzinnej wsi Dąbrowicy, do której ma ogromny sentyment. O tych swoich inspiracjach, powstających wierszach, a tym samym nieco o sobie, opowiadał gościom podczas wieczoru poświęconego jego poezji. Jest poetą płodnym. Choć właśnie wydal kolejny tomik wierszy to już powstają następne wiersze.
Pozostaje mieć nadzieje, że na kolejny zbiór swoich poezji Antoni Dobrowolski nie każe czekać tak długo, jak tym razem. Póki co można wczytywać się w jego najnowsze wiersze, które syna poety - Filipa Dobrowolskiego, imitatora dźwięku, sound designera, twórcy muzyki elektronicznej, zainspirowały do stworzenia muzyki. To właśnie ona stanowiła oprawę muzyczną tego spotkania. Dodajmy, że tomik wydal Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

A. Sierocińska

 

tyle drzwi
jak tylko
pamiętasz
drążę w tej skale
łyżeczką do herbaty
tyle nadziei za mną
tyle przede mną drzwi
ale jeszcze nie wiem
że za ścianą
następne więzienia
 

Antoni Dobrowolski urodzony w Dąbrowicy koło Bochni. Aktualnie mieszka w Chrzanowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Poetycki debiut w czasopismach „Życie Literackie" i „Twórczość Robotników" w 1972 roku. Tamte wiersze nawiązywały do dzieciństwa i Dąbrowicy - wsi utrwalonej w świadomości poety, jako miejsce zaczarowane. Natomiast późniejsze wiersze to niekończące się pytania o sens życia, przeplatane wątpliwościami etycznymi i filozoficznymi. Był też czas fascynacji fotografiką, jogą, taichi i reiki, który trwa do dzisiaj ( jest m.in. mistrzem reiki). W 1966 roku ukazał się jego debiutancki tomik poezji Stało się to przypadkiem. Potem zaznaczył swoje miejsce w kilkudziesięciu tomach poezji jako autor i współautor. Pracuje w MOKSiR w Chrzanowie zajmując się upowszechnianiem kultury, jest też redaktorem naczelnym „Kroniki Chrzanowskiej". Zasłużony Działacz Kultury. W 2012 roku otrzymał Specjalną Nagrodę popartą dyplomem uznania przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej (2012) . Natomiast w 2014 roku otrzymał Medal Wdzięczności „Dobroczyńcom za serce i miłość", za wspieranie twórczości osób niepełnosprawnych - podopiecznych Fundacji Brata Alberta, przyznany przez Zarząd Krajowy tej Fundacji. 


                                    Posłuchaj wiersza w wykonaniu autora
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl