imieniny: Grzegorza, Salomei. 17 listopada 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


MALARSTWO PIOTRA PILAWY W GALERII NA STYKU

Zapraszamy Państwa na wystawę malarstwa Piotra Pilawy - znakomitego artysty, który na swoich płótnach po mistrzowsku kreuje nastrój i magię śląskich podwórek. Wernisaż odbył się w - 13 listopada 2015r.Wystawa potrwa do końca roku.


WERNISAŻ

Piotr Pilawa

Urodzony 20 czerwca 1953 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się reklamą, plakatem, grafiką komputerową, a nawet scenografią. Ale przede wszystkim malarstwem olejnym. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju. Prace w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Niemczech, Polsce, USA.

Od roku 1997 na stale współpracuje z Krystianem Gałuszką będąc współtwórcą od strony plastycznej jego ostatnich pięciu książek. Razem zorganizowali sześć tzw. wernisaży poetyckich wystawionych w głównych miastach aglomeracji górnośląskiej.
Malarstwo Piotra Pilawy jest jak podróż do świata baśni, który skrywa się za oknem, ale i również ukryty jest w tęsknotach do świata dzieciństwa. Nie do realnego świata dzieciństwa, ale do wyobrażeń o nim. Pomimo bardzo oszczędnej palety kolorów, a i zawężonej tematyki, jest to świat nad wyraz wciągający i frapujący. Artystę często określa się dość nieszczęśliwie jako śląskiego pejzażystę. I o ile rozumiemy przez to fragment, szczegół urbanizacyjny przestrzeni miejskiej (wejście do einfahrtu, część podwórka, fragment elewacji itp.) to faktycznie, Piotr Pilawa jest pejzażystą śląskiego miasta. Jednak skupia się on nie na architekturze, a na klimacie. Na swych płótnach kreuje nastrój, wydobywając sacrum ze zdawałoby się prozaicznych, a momentami nawet brzydkich widoków. Niczym motyw przewodni pojawiają się w jego obrazach bawiące się dzieci, podwórkowe koty czy psy, miejskie ptaki, czy bajeczne stworki jakby żywcem przywędrowały ze świata bajek. Magia i tajemniczość miejsc codziennych wyłania się z obrazów artysty, uświadamiając oglądającemu, że żyje w miejscu szczególnym. Że po prostu jest częścią pięknej i dobrej rzeczywistości.
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl