imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wiersz powinien wzruszać

Po raz 29 odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim HERB GRODU MIASTA CHRZANOWA. Do MOKSiR-owskiego klubu STARA  KOTŁOWNIA, jak co roku, zjechali się poeci z całego kraju. Nie zabrakło też rodzimych poetów oraz ich sympatyków.Uroczystość podsumowania konkursu rozpoczęli, jazzowymi standardami: Michał Pieszczyński - flet, Marcin Wójtowicz - saksofon i Wojciech Ziegler - gitara. Muzycy,  wywodzący się z big bandu  - postanowili stworzyć muzyczne trio, by tym sposobem wyrazić swoje artystyczne miłości, by nimi zarażać innych.

Po muzycznym wstępie przyszedł czas na odczytanie werdyktu jury, którego dokonała  Jolanta Kupiec - prezes GT CUMULUS, następnie oddano głos jurorom, aby dokonali podsumowania konkursu. Niestety z przyczyn osobistych przewodniczący Maciej Szczawiński nie mógł być obecny na gali, ale nadesłał swoją opinię nagraną na płycie CD. Wszyscy zebrani z uwagą wysłuchali słów red. Radia Katowice, z których wynikało, że poziom konkursu, szczególnie w kat. ogólnej, był bardzo wysoki.
- Nagrodziliśmy naprawdę dobre wiersze, o bardzo różnorodnej tematyce i odmiennej poetyckiej stylistyce. Wiele wierszy odrzuconych, mogłoby zasilić kilka znaczących, ogólnopolskich konkursów nagrodami i wyróżnieniami.

Potem, już osobiście, kolejny juror konkursu Antoni Dobrowolski opowiedział o pracach komisji oraz o swoich refleksjach dotyczących nadesłanych wierszy na konkurs.  

- Jury zawsze kieruje się swoim subiektywnym zestawem narzędzi do oceniania i mierzenia oraz ważenia wierszy. Jest to przede wszystkim serce, intuicja, wrażliwość i doświadczenie,  poprzedzone  tysiącami przeczytanych, przemedytowanych i często przepłakanych wierszy. Wiedza teoretyczna, choć ważna, ma tutaj najmniejsze znaczenie. Wiersz powinien głównie wzruszać, poruszać oraz inspirować.

Kiedy już wszystkie karty zostały odkryte przez jurorów, Marek Niechwiej - burmistrz Chrzanowa, Stanisław Zygadło - zastępca  przew. RM Chrzanowa i Jan Smółka - dyrektor MOKSiR - dokonali ceremoniału wręczenia dyplomów i nagród. Następnie  laureaci konkursu zaprezentowali swoje nagrodzone wiersze, przybliżając jednocześnie zebranym swoją twórczą sylwetkę.
- To wielki zaszczyt dla naszego miasta, że od tylu już lat odbywa się w nim to piękne święto poezji. Słuchając nagrodzonych wierszy  przekonałem się o bardzo wysokim poziomie tegorocznego konkursu. Gratuluję MOKSiR -owi i Grupie Twórczej CUMULUS za pomysł organizowania konkursu i propagowania w ten sposób twórczej, poetyckiej  ekspresji - powiedział m.in.  burmistrz Chrzanowa.

Po części oficjalnej odbyła się NOC POETÓW, podczas której nie zabrakło pięknych wierszy, rozmów o poezji i o życiu - była też okazja do podsumowań konkursu, do bliższego poznania się twórców z całej Polski.

 Antoni DobrowolskipowrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl