imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


POKÓJ I DOBRO

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa, rzeźby, ceramiki inspirowaną postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Galeria Na Styku, ul. Broniewskiego 4.Wystawa POKÓJ I DOBRO to wspólne dzieło kilkudziesięciu krakowskich artystów, również tych zrzeszonych w zabierzowskim stowarzyszeniu Ceramika bez Granic. Malarstwo, rzeźby i niewielkie ceramiczne działa sztuki łączy postać Św. Franciszka z Asyżu.

8 maja w galerii Na Styku odbył się wernisaż wystawy rzeźby, ceramiki, fotografii i malarstwa inspirowanej myślą i postacią św. Franciszka z Asyżu. Otwarcie wystawy zgromadziło liczne grono miłośników sztuki, jak również znakomitych artystów - prof. Czesława Dźwigaja i Maritę Benke-Gajdę. Gości powitał tradycyjnie wierszem Antoni Dobrowolski, a potem głos zabrał dyrektor MOKSiR Jan Smółka, dokonując uroczystego otwarcia wystawy. W imieniu artystów wystąpiła Marita Benke-Gajda, która obok pracy ze studentami, prowadzi także Stowarzyszenie „Ceramika bez granic". To właśnie artyści skupieni w tym stowarzyszeniu byli autorami wystawy o św. Franciszku.- Zakres działalności naszego stowarzyszenia dotyczy głównie wspierania rozwoju i upowszechniania twórczości artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem działań twórczych w dziedzinie ceramiki, ale nie ograniczamy się tylko do niej. Wśród nas bowiem są także rzeźbiarze, malarze i fotograficy. Prezentowana w Chrzanowie wystawa ma charakter objazdowy. Wszystko zaczęło się w Centrum Wiary i Kultury w Hebdowie u ojca prof. Eugeniusza Grzywacza, który kocha sztukę i chętnie ją wspiera. Potem powędrowała do Centrum Kultury w Słomnikach, Wspólnoty Betlejem w Jaworznie i galerii Vauxhall w CKiS w Krzeszowicach. Na wystawę składają się rzeźby, ceramika, malarstwo i fotografia, blisko trzydziestu artystów, których zainspirowała postać św. Franciszka - powiedziała m.in. Marita Benke Gajda. Wypowiedź tę uzupełnił prof. Czesław Dźwigaj - członek stowarzyszenia i współautor wystawy. Podkreślił, że św. Franciszek nadal inspiruje, w tym również i artystów. Jest idealnym wzorem na dzisiejsze czasy. Pokazuje bowiem, że w życiu należy stawiać sobie wysoko poprzeczki, z odwagą podejmować nieszablonowe decyzje i z zaangażowaniem dążyć do wyznaczonego celu.- Zawsze z wielką przyjemnością uczestniczę w wernisażach wystaw organizowanych w MOKSiR. To dla nas wielki zaszczyt, że tak znakomici artyści prezentują swoje dzieła w naszym mieście - zaznaczył obecny na wernisażu dr Marek Niechwiej, burmistrz Chrzanowa.


W wystawie udział biorą:
Barbara Arabska, Jan Biczysko, Marita Benke-Gajda, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Magdalena Cisło, Stanislava Chobanova, Bogdan Czesak, Czesław Dźwigaj, Katarzyna Gajda, Weronika Gajda, Jadwiga Gajda-Lusina, Zbigniew Gierczak, Agata Kardas, Beata Kopek, Katarzyna Krzyżańska, Marta Kufel, Agata Magdziak, Jakub Niewdana, Natalia Nowacka, Elżbieta Rydzewska, Kaja Sawicka, Katarzyna Ślęczkowska, Elżbieta Śliwińska, Ewa Wróbel, Krystyna Zaboklicka, Aleksandra Zawadzińska-Pawluś, Barbara Zgoda
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl