imieniny: Celiny, Waleriana. 15 grudnia 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Eder w Starej Kotłowni

Komplet słuchaczy zgromadził koncert zespołu EDER, który odbył się 11 kwietnia w klubie Stara Kotłownia.


W moksirowskiej,  byłej kotłowni, jak się okazuje nadal jest gorąco, ale już nie od węgla i koksu, ale od poezji i muzyki. To właśnie tutaj spotykają się poeci z CUMULUSA i tutaj organizują swoje wieczory poezji okraszone muzyką, tutaj też koncertują zespoły młodej fali.

Właśnie, w ramach cyklu SCENA MŁODYCH, wystąpił ostatnio w STAREJ KOTŁOWNI zespół EDER, którego koncert był udanym powrotem na chrzanowską scenę, ale już  pod zmienioną  nazwą.

Koncert był  szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze klub  był  pełen fanów zespołu, a byli to ludzie w różnym wieku. Po drugie był to pierwszy koncert tej grupy, przed chrzanowską publicznością, od czasu zmiany nazwy. Ostatni ich koncert, w tym klubie, miał miejsce blisko dwa lata temu, gdy jeszcze jako Sad Wednesday zdobywali serca chrzanowskiej publiczności.

Swoim fanom przypomnieli  mix utworów, które wykonali przez ponad cztery lata działalności. Łącznie chłopcy z EDERU zagrali 26 piosenek, wśród których znalazły się ich własne kawałki i kilka pożyczonych od muzyków z zespołu SZTYWNY PAL AZJI. Tak się składa, że wokalista EDERU, Maciek Nowak, jest synem wokalisty „Sztywnych" - Leszka Nowaka. Młodzi muzycy przypomnieli więc kilka „hiciorów", swoich starszych kolegów, we własnej, interesującej interpretacji. Nie zabrakło więc takich szlagierów, jak: "Spotkanie z...", "Nasze Reggae", "Spóźniłem się", czy  największego przeboju zespołu - "Wieża radości, Wieża samotności", który uzyskał w 2014 roku pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Dzień później Jarek Kisiński zapowiedział trasę koncertową „Pierwszy skład zespołu Sztywny Pal Azji gra pierwszą płytę Europa i Azja". W lipcu 2014 roku ukazał się singiel promujący trasę o tytule „Na moim strychu". Utwór ten zaśpiewał Leszek Nowak.

Fakt, że EDER zaprezentował znane utwory SZTYWNEGO PALA AZJI, wcale nie oznacza, że  młodzi muzycy nie potrafią śpiewać swoim głosem i sercem.  Należy bowiem zauważyć, że większość  piosenek, jakie wykonują, jest ich autorstwa - sami piszą teksty i sami komponują muzykę, wyrażając tym sposobem swoje egzystencjalne  lęki i obawy.

W piosence "Polityka" - śpiewają: „rozrywa cię na pół kiedy słuchasz, że wszystko źle. Prawi, lewi i środkowi o swoje racje kłócą się. Mają wielkie plany, przynajmniej taki oficjał jest. A ty siedzisz i oglądasz te bzdury". Natomiast  w utworze "Szczęściarz" ogłaszają światu, że: „nakarmiłem się swoimi marzeniami, kilka złotych myśli w duchu mam.  Przejdę ten świat swoimi ścieżkami. Ułożyłem już w mojej głowie plan". W jeszcze innym kawałku pytają głośno: „kto powie mi, za co umiera dziś, za którąś granicą, człowiek niewinny? Czy ktoś podpowie mi, w którą stronę iść? Kiedy tak duszno i czas jakiś inny".

Słuchacze nagradzali swoich idoli gromkimi brawami, dopominając się bisów, a muzycy nie dawali się długo prosić, tylko kolejnymi utworami raczyli rozentuzjazmowany tłum  fanek i fanów. Koncert prowadził Antoni Dobrowolski, który piosenki EDERU przeplótł kilkoma wierszami, aby dać krótki oddech zespołowi i chwilę poetyckiej ciszy dla przepełnionych decybelami uszu, sympatyków rocka.

Obecnie zespół EDER tworzy piątka młodych muzyków: Maciek Nowak - wokal, gitara, Kacper Matusiak - gitara, Paweł Zając - bas, Konrad Ściebur - klawisze i Kuba Prusakiewicz - perkusja.  

Tekst: Antoni Dobrowolski
 
 
GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
 
 
IDEALNY ŚWIAT

Miliardy świecących słońc

rozpala mnie każdego dnia

Nade mną głucha toń

Spokojny mogę być

już tylko w snach

Ref. Idealne życie, idealny świat

idealny człowiek, który jest w każdym z nas

Uśmiecham się do ludzi

Choć wielu z nich rani mnie

W tym mieście każdy się łudzi

Że lepszym będzie następny dzień

Chciałbym wiedzieć czym jest miłość

Za wszelką cenę dowiem się

To wszystko przecież mi się śniło

To był straszny sen...

Tekst - EDERpowrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl