imieniny: Filipa, Korduli. 22 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


WYSTAWA RZEŹBY KAROLA BADYNY

Na pasażu za MOKSiR-em stanęły rzeźby plenerowe autorstwa prof. Karola Badyny. Możemy tam zobaczyć postacie Piety - bolejącej Matki Jezusa, siedzącego na ławeczce Jana Karskiego, a także spacerującego św. Jana Pawła II


Cykl rzeźb Piety został pomyślany jako układ postaci w pozycji wertykalnej i horyzontalnej. Postać bolejącej Matki Jezusa wpisuje się w oba układy - pionowy i poziomy, boski i ludzki. Oprócz teologicznej poprawności w kompozycji Piet możemy zauważyć wątek współczującej obecności. Matka Boża nie jest w swoim bólu samotna. W Piecie-Pion anioł z nieba tak realnie podtrzymuje Matkę, rozpoczynając łańcuch gestów tworzących wyczuwalną więź. Podobnie jest w Piecie-Poziom, gdy Maria Magdalena i św. Jan gestami dotyku wspólnie uczestniczą w bólu, a jest to ból szczególnego rodzaju, wyrażający się w geście ucznia. Jan podnosi głowę Jezusa, ale sam się usuwa.
Ponadto na ławeczce przysiadł prof. Jan Karski - kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Profesor Karol Badyna jest autorem wszystkich pomników-ławeczek Jana Karskiego na świecie i w Polsce. Ławeczki powstały w latach 2002-2009: w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009) i Warszawie (2013).
Wśród rzeźb możemy także zobaczyć spacerującego św. Jana Pawła II, którego obecność na pasażu przypomina o dziesiątej rocznicy śmierci papieża.
Prof. Karol Badyna w swoim dorobku posiada liczne realizacje pomnikowe tak w kraju, jak i za granicą, a także wiele projektów współczesnych kościołów i kaplic, z których większość została zrealizowana, bądź jest w trakcie realizacji. Urodził się w 1960 roku w Stąporkowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w roku 1988 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Od 1988 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym krakowskiej ASP.
Wernisaż wystawy odbył się 27 marca w klubie Stara Kotłownia. Licznie przybyłych powitał Jan Smółka - dyr. MOKSiR, przybliżając sylwetkę twórczą prof. Badyny, wspólnie z kuratorem wystawy - Antonim Dobrowolskim.
Podczas wernisażu w koncercie solowym muzyki pasyjnej wystąpił Krzysztof Klima - znakomity klarnecista, dyrygent i kompozytor. Prowadzi klasę klarnetu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata: w Nowym Jorku, w Paryżu, w Amsterdamie, w Londynie, w Zürichu i wielu innych. Odbył tournèe koncertowe w: Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Słowacji, Czechach, Rosji, Chinach i Korei. Jako solista występował ze światowej sławy orkiestrami i muzykami. W Chrzanowie zaprezentował m.in. utwór swojego autorstwa „Lamentacja", którego inspiracją były rzeźby Piety, prezentowane na pasażu.
Podczas wernisażu prelekcję: „Jan Karski - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", wygłosił prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki. Profesor jest wychowankiem i następcą profesora Juliana Aleksandrowicza. Od 1972r. pracownikiem naukowym i klinicznym Akademii Medycznej w Krakowie a następnie Wydziału Lekarskiego UJ. Od 2003 profesorem zwyczajnym, specjalistą II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz w dziedzinie hematologii i transplantologii klinicznej. Oprócz bogatego życia zawodowego swój czas profesor poświęca także wyjątkowemu hobby - ratowaniu pamięci o żydowskiej społeczności Krakowa, w tym Żydów uratowanych przez Oskara Schindlera. W celu realizacji tego zadania w 2008 roku utworzył Fundację Stradomskie Centrum Dialogu. Aktywność profesora Skotnickiego na tym polu przejawia się m.in. w organizacji wielu inicjatyw wystawienniczych oraz wydawniczych, które przypominają mieszkańcom Krakowa o niezwykłych losach tego miasta i jego mieszkańców. Nawiązując kontakty z polskimi Żydami, ich rodzinami i znajomymi mieszkającymi na wszystkich kontynentach prowokuje do pogłębienia relacji międzykulturowych ponad stereotypami i nieporozumieniami z przeszłości.
Profesor niezwykle ciekawie przestawił sylwetkę Jana Karskiego, przypominając jego wybitne dokonania.
- Jan Karski widział, i wiedział, o faktach tak wstrząsających na temat Holokaustu, że wielu - zwłaszcza za Atlantykiem - nie mieściły się one po prostu w głowie. Pomimo, że tzw. Raportu Karskiego wysłuchało mnóstwo zachodnich polityków i dziennikarzy, większość z nich nie wierzyła, lub nie chciała uwierzyć, w słowa polskiego emisariusza. Legendarny kurier do końca swojego życia pozostał osobą skromną, żyjącą niejako w cieniu "wielkiej historii", której był uczestnikiem. Musiało minąć prawie czterdzieści lat, zanim postać Karskiego "wróciła" do świata - powiedział m.in. prof. Skotnicki, kończąc swój wykład.

Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim Witold, urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi (Polska).
Polski prawnik i dyplomata, historyk, od 1939 w konspiracji, kurier i emisarjusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu.
Jan Karski otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień-uhonorowano go między innymi tytułem ,,Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" w 1982 roku, osiem uczelni polskich i zagranicznych przyznało mu doktoraty honoris causa.
Za swoją działalność został odznaczony: orderem Virtuti Militari - dwukrotnie, przez generała Stefana Roweckiego (Grota) oraz generała Władysława Sikorskiego,
polskim Orderem Orła Białego (najwyższym polskim odznaczeniem państwowym),
amerykańskim Medalem Wolności (w kwietniu 2012 roku, pośmiertnie przez prezydenta Baracka Obamę).Otrzymał także amerykański Medal Eisenhowera i honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie (USA) i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Góry Oliwnej. Podczas uroczystości żałobnych hołd oddali mu prezydenci USA i Polski: Bill Clinton oraz Aleksander Kwaśniewski.

oprac. A. Dobrowolski


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl