imieniny: Filipa, Korduli. 22 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wystawa plenerowa rzeźby Karola Badyny

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy rzeźby plenerowej KAROLA BADYNY. 27 marca 2015 r, godz. 18.00. Klub Stara Kotłownia, ul.Broniewskiego 4.W programie wernisażu,  m.in.: prelekcja, pt.  JAN KARSKI - SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA, którą wygłosi prof. UJ Aleksander Skotnicki, Stradomskie Centrum Dialogu oraz KONCERT SOLOWY MUZYKI PASYJNEJ na klarnet w wykonaniu Krzysztofa Klimy.

Karol Badyna urodził się w 1960 roku w Stąporkowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w roku 1988 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Od 1988 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym krakowskiej ASP.
W dorobku artystycznym posiada liczne wystawy indywidualne i  zbiorowe w Polsce i za granicą oraz wiele realizacji pomnikowych. W Nowym Jorku w siedzibie ONZ zrealizował pomnik Artura Rubinsteina, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie pomnik Jana Karskiego, w Singapurze na terenie Ogrodu Botanicznego pomnik Fryderyka Chopina. W Polsce zrealizował rzeźby dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oraz dla wielu miast, m.in. dla Dąbrowy Górniczej, Kielc, Końskich, Krakowa, Lublina, Mińska Mazowieckiego, Płocka, Sandomierza, Tarnogrodu. W zakresie małej formy rzeźbiarskiej wykonał statuetki dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W dorobku artysty szczególne miejsce zajmuje sztuka sakralna. Jest autorem ponad trzydziestu kompleksowych projektów kościołów i kaplic na terenie całej Polski.


Gościnnie swój wykład wygłosi profesor Skotnicki.

prof. Aleksander Skotnicki - Prezes Zarządu i Fundator Stradomskiego Centrum Dialogu. Wychowanek i następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Od 1972r. pracownik naukowy i kliniczny Akademii Medycznej w Krakowie a następnie Wydziału Lekarskiego UJ. Od 2003 profesor zwyczajny, specjalista II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz w dziedzinie hematologii i transplantologii klinicznej.

Oprócz bogatego życia zawodowego swój czas poświęca także wyjątkowemu hobby - ratowaniu pamięci o żydowskiej społeczności Krakowa, w tym Żydów uratowanych przez Oskara Schindlera. W celu realizacji tego zadania w 2008 roku utworzył Fundację Stradomskie Centrum Dialogu. Aktywność profesora Skotnickiego na tym polu przejawia się m.in. w organizacji wielu inicjatyw wystawienniczych oraz wydawniczych, które przypominają mieszkańcom Krakowa o niezwykłych losach tego miasta i jego mieszkańców. Nawiązując kontakty z polskimi Żydami, ich rodzinami i znajomymi mieszkającymi na wszystkich kontynentach prowokuje do pogłębienia relacji międzykulturowych ponad stereotypami i nieporozumieniami z przeszłości.

 

Oprawę muzyczną zapewni Krzysztof Klima.

Krzysztof Klima - Od 1.10.2009 roku prowadzi klasę klarnetu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jako pierwszy klarnecista współpracował z orkiestrami: Opery Krakowskiej, Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovia, Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana. Aktualnie występuje z zespołem Polish Chamber Ensemble, którego jest założycielem i dyrektorem artystycznym. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata: w Carnegie Hall (Nowy Jork), w Sale Playel (Paryż), Concertgebouw (Amsterdam), Royal Festival Hall (Londyn), Tone Halle (Zürich) i wielu innych. Odbył tournèes koncertowe w: Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Słowacji, Czechach, Rosji, Chinach i Korei.
Jako solista występował m.in. z: światowej sławy niemieckim Melos Quartett, Kwartetem Śląskim, Guy Deplus, Mikołajem Góreckim, Philippem Cuperem, Rogerem Muraro, Andrew Bowlem, Stevenem Harlosem, Davidem Campbellem, Alanem Hackerem,  Denesem Leganý, Jacques Dellanoy, Mariolą Cieniawą, Capellą Cracoviensis, Capellą Bydgosiensis, Academie de la Chapelle Royale de Dreux, Sinfonią Varsovia oraz Triem Jarka Śmietany.

 

 

STRONA INTERNETOWA
ARTYSTY
- KAROLA BADYNY

 
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl