imieniny: Bernarda, Kaliksta. 14 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wspomnienie z ferii

Ferie już za nami.. MOKSiR Chrzanów, będąc tradycyjnie organizatorem zimowego wypoczynku dla chrzanowskich uczniów, zapewne swoją ofertą programową uczynił te wspomnienia szczególnie miłymi.


Od lat chrzanowski MOKSiR  bowiem stara się uatrakcyjniać zimowe ferie swoją ofertą, rok rocznie wprowadzając do programu szereg nowych atrakcji. Podobnie było także w tym roku, chociaż nie obyło się  też bez stałych programowych elementów, ponieważ nie mogło zabraknąć projekcji filmowych, czy wycieczek autokarowych. Nowością były m.in. warsztaty edukacyjne Ryzyk Fizyk –  nie taka fizyka straszna jak ją malują, a także  warsztaty artystyczne Hokus Pokus –  magiczne maski, rekwizyty i nakrycia głowy. Na warsztatach edukacyjnych dzieci uczestniczyły w eksperymentach , które poruszały różnorodne zagadnienia z dziedziny chemii i fizyki – dowodząc, że bycie naukowcem jest cool, a fizyka i chemia uwielbiają płatać różne figle. Na oczach dzieci wykonywano różne doświadczenia, jak: lewitujące bańki mydlane, balony samo pompujące, różnobarwny ogień, woda która płynie do góry, czy butelka pożerająca jajko. Natomiast podczas warsztatów artystycznych dzieci wykonywały różne akcesoria karnawałowe - stroje balowe, kolorowe maski i fantazyjne nakrycia głowy. Efekty tych zajęć można było potem podziwiać na zimowym balu maskowym.

Tradycyjnie Kino „Sztuka” przygotowało ciekawy repertuar, zarówno dla dzieci, jak również dla młodzieży. Wśród proponowanych filmów znalazły się między innymi takie tytuły jak: „Kraina Lodu”, „Piorun i magiczny dom”, „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę”, czy „Bella i Sebastian”.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia  na hali sportowej, podczas których nie zabrakło licznych zabaw sportowo-rekreacyjnych, popularyzujących różne dyscypliny sportowe. Zajęciom towarzyszyły liczne konkursy sprawnościowe – oczywiście z nagrodami. Część rekreacyjna  ferii zakończyła się zimową olimpiadą sportową.

Podczas ferii odbyły się także dwie atrakcyjne autokarowe wycieczki. Pierwsza z nich powiodła jej uczestników do Kopalni Soli w Wieliczce, druga natomiast do Muzeum Ognia w Żorach.
Pobyt w kopalni był dla dzieci niezapomnianym przeżyciem, tym bardziej, że większość z nich była w tym miejscu pierwszy raz. Podobnie pobyt w Żorach  pozostawił dużo dobrych wspomnień. Dzieci mogły poznać historię ognia od czasu człowieka pierwotnego, aż do współczesności. Na specjalnych planszach pokazano między innymi, jak kiedyś krzesano ogień. Samo zwiedzanie miało charakter interaktywny, ponieważ każdy zwiedzający otrzymywał zadania do samodzielnego rozwiązania, a odpowiedzi były ukryte wśród eksponatów. Dzieci mogły też dowiedzieć się, że tak nietypowe muzeum  powstało w tym mieście, ponieważ kilkakrotnie ucierpiało od pożarów. W 1702 roku doszczętnie spłonęło, a rocznica tego wydarzenia obchodzona jest w Żorach jako Święto Ogniowe, sama też nazwa miasta pochodzi od słowa „Żar”.

W programie ferii nie mogło zabraknąć zimowego balu maskowego – pełnego zabaw tanecznych,  licznych konkursów z nagrodami i słodkiego poczęstunku. Długa kolejka ustawiała się do stoiska malowania twarzy – każde dziecko chciało bowiem zyskać atrakcyjny malunek na buzi. Bal zakończyła prezentacja strojów, połączona z konkursem na najładniejsze przebranie. Wszystkie dzieci wyglądały czarująco i bajkowo. Największe brawa otrzymały liczne królewny, a także kot w butach, policjantka, banan i dobra wróżka.
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl