imieniny: Jadwigi, Teresy. 15 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Unikalne zdjęcia na pasażu

„Fotografie bez cenzury" to tytuł wystawy, jaką można oglądać na pasażu za Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Ekspozycja została wypożyczona z warszawskiego IPN-u.
Fotografie zebrano i po raz pierwszy pokazano razem w 2009 roku, z okazji obchodów Roku Kultury Niezależnej. Wcześniej, jeśli były drukowane, to głównie w zagranicznej prasie lub podziemnych wydawnictwach.  Można na nich zobaczyć ludzi opozycji w z okresu Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Na fotografiach pojawiają się nie tylko znane twarze. Są także anonimowi dziś uczestnicy demonstracji i strajków organizowanych w tamtych latach.

- Zachęcam do czytania podpisów pod każdą z fotografii. Są tam wspomnienia autorów zdjęć dotyczące momentu, w którym je robili - mówi Kamil Bogusz z chrzanowskiego muzeum. 

Dzięki tym podpisom jeszcze bardziej można poczuć klimat tamtych czasów. Pomaga w tym fakt, że zdjęcia są czarno-białe. Dziś trudno uwierzyć, że wiele z tych zdjęć autorzy zobaczyli dopiero po długim czasie od wykonania fotografii , bo rolki z filmami przemycano za granicę lub ukrywano przed Służbą Bezpieczeństwa.

Ekspozycję zorganizował Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wraz z Muzeum w Chrzanowie. Inicjuje  ona lokalne obchody 25- lecia odzyskania wolności  pod hasłem „Droga Polski do wolności" . Zorganizowano także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów dotyczący tej tematyki. Pierwszy etap odbył się 23 maja, finał zaplanowano na 6 czerwca. Tego dnia na Placu Tysiąclecia odbędzie się duża impreza plenerowa, na której wystąpią artyści rockowi. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lombard.

(as)
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl