imieniny: Ildefonsa, Rajmunda. 23 stycznia 2020
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Balinianki nagrodzone!

Grupa śpiewacza „Balinianki" z Balina za wykonanie archaicznych pieśni „Matulu Moja" i „Płynie woda od ogroda" zdobyła II nagrodę podczas XXI Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos 2014" w Zebrzydowicach.


Podczas czterodniowego festiwalu (1-4 maja 2014r.) wystąpiły zespoły z terenu: Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego, Zagłębia Dąbrowskiego, Ziemi Częstochowskiej, Podhala, zespoły z Czech i Słowacji. Nasz region, czyli Krakowiaków Zachodnich reprezentowały śpiewaczki z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego: „Balinianki" z Balina, „Pogorzycanki" z Pogorzyc, grupa obrzędowa „Płazianki" z Płazy oraz solistka Władysława Oleksy z Płazy.

Celem Przeglądu było: prezentacja, ochrona i dokumentacja tradycji ludowego śpiewu, muzyki i tańca z uwzględnieniem autentycznego repertuaru i sposobu wykonania. Istotne też było zachowanie lokalnej gwary, tradycyjnego ubioru, składu kapeli oraz stylu własnego regionu. Pielęgnowanie lokalnej tradycji oraz przekazywanie jej wzorów dzieciom i młodzieży. Celem Przeglądu jest również zapoznanie się z wartościami folkloru z różnych regionów Polski, Republiki Czech i Słowacji. Prezentacje zespołów oceniało międzynarodowe jury.

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl