imieniny: Marcina Rafała. 24 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wybrali najpiękniejsze palmy wielkanocne

Kilkadziesiąt palm wielkanocnych można było zobaczyć na chrzanowskim rynku w Niedzielę Palmową. Od 11 lat Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie organizuje wtedy konkurs na najpiękniejszą palmę. W tym roku jurorzy mieli bardzo trudny wybór, bo zdecydowana większość palm wykonana była z naturalnych materiałów.
Uczestnicy konkursu przychodzą na rynek z palmami po uroczystych  mszach świętych odprawianych w pobliskich kościołach. W tym roku było podobnie. Na rynku pojawiły się cale rodziny z własnoręcznie zrobionymi palmami. Niektóre z nich górowały ponad głowami zebranych. Jurorzy oceniają palmy w kilku kategoriach w zależności od wielkości palm. Najwyższa palma miała w tym roku 6 metrów 30 centymetrów. Zrobiły ją cztery rodziny z Kościelca: Graboniowie, Kałużowie, Skowrońscy i Grądzcy.  – Już dwa lata temu zrobiliśmy palmę na 5 metrów 30 centymetrów. Wiedzieliśmy, że następna musi być wyższa . Udało się dzięki wspólnej pracy. Stelaż mamy z rurek do odkurzacza, a resztę materiałów z naszych ogródków. Sami zrobiliśmy też kwiaty – zdradza Joanna Skowrońska. Ta palma zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii na palmy powyżej 3,5 metra. Również w pozostałych kategoriach konkurencja była duża. Najczęściej palmy robione były przez całe rodziny. Jak nam zdradzali autorzy, to doskonały sposób na przekazywanie tradycji dzieciom i wspólne spędzenie czasu. Okazuje się , że coraz więcej osób wie jak wykonać tradycyjną palmę. Jeszcze kilka lat temu na rynku pojawiały się palmy zawierające sztuczne elementy. Dziś to rzadkość. – niemal wszystkie palmy wykonane są tylko z tradycyjnych materiałów. Odnajdziemy w nich bukszpan, bazie, piękne bibułkowe kwiaty, kolorowe wstążki. Od inwencji autorów zależy jak je ozdobią. Ważne by miały wszystkie podstawowe elementy – mówi Agnieszka Oczkowska etnograf i przewodnicząca jury konkursowego. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody. Dzieci , które przyszły z palmami mogły też liczyć na słodkości i nagrody pocieszenia.

Najpiękniejsze palmy poszczególnych kategorii:

Palmy powyżej 3,5 metra:

4 rodziny z Kościelca: Graboniowie, Kałużowie, Skowrońscy, Grądzcy  oraz Anna Jaremko , Julian Skorodyński i Tomek Kamiński

Palmy do 1 - 3 metry:

Rodzina Dybów, Ewa Wilk, Halina Kowal

Palmy do 1 metra:

Wiktoria Skorodyńska, Piotr Turek , Lena i Konrad Cora, Emilka Smalcerz, Julia Pączek.

 

GALERIA ZDJĘĆ
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl