imieniny: Jadwigi, Teresy. 15 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Święto teatru w Chrzanowie

Już po raz trzeci Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zaprosił widzów na „Noc Teatru”. to przegląd grup teatralnych z Polski i nie tylko. W tym roku po raz pierwszy w imprezie udział wzięli także goście z zagranicy, grupa Red the Nosepaper z Malmo.Chrzanowska „noc teatru" ma już swoją stałą publiczność, do której co roku dołączają kolejni wielbiciele sceny. Tym razem z myślą o nich przygotowano pięć spektakli, które zaprezentowały zaproszone grupy z Polski południowej, czy Szwecji. Gospodarzem wieczoru był teatr „Imaginarium" od kilku lat działający w MOKSiR.
- Występując na różnego rodzaju przeglądach poznajemy inne grupy teatralne. Tam rodzą się przyjaźnie, nowe znajomości. To jest później klucz, który pozwala nam na dobór repertuaru - wyjaśnia Aneta Leśniakiewicz kierownik działu animacji MOKSiR i opiekun grupy „Imaginarium".

W czasie „nocy Teatrau" pokazano bardzo różne spektakle. Można powiedzieć ,że był tu przegląd od dramatu po komedię i pantomimę. Jako pierwsza na deskach sceny pojawiła się chrzanowska grupa „Imaginarium". Gospodarze wystawili spektakl „Amazonia" oparty na dramacie Michała Walczaka, autora z którego twórczość była już przez nich brana na warsztat.
- Postawiliśmy na sprawdzonego autora, ale jednak każda sztuka jest inna. Walczak ma też to do siebie, że z pozoru zabawne historie mają drugie dno. Mamy nadzieję, że widzowie odnajdą tu coś dla siebie - mówił Michał Bogucki odtwórca jednej z ról w tym przedstawieniu.

Po tym słodko - gorzkim początku nadszedł czas na dramat. Stowarzyszenie Punctum Teatr pokazało spotkanie dwóch kobiet: żony George'a Washingtona oraz jego kochanki. Sztuka „Miłości George'a Washingtona" powstała na podstawie dramatu Miro Gavrana, za jego zgodą.
- Twórczość Gavrana ma to do siebie, że często odwołuje się do wydarzeń i postaci historycznych. Cała historia nie zawsze jest jednak prawdziwa. Nie ma dowodów na to, czy Washington miał kochankę. Wiemy tylko, że miał żonę Martę - mówi reżyser spektaklu Paweł Drzewiecki. W główne role wcieliły się Izabela Lulewicz i Sylwia Wijas, które świetnie zbudowały atmosferę tego konfliktu dwóch kobiet.

Po nich nadszedł czas na gości ze Szwecji, którzy zachwycili chrzanowską publiczność. Pokazali pantomimę z wykorzystaniem sztuki wizualnej. Filmiki z ich udziałem wyświetlane na ekranie stanowiły integralną część przedstawienia, sztuki mówiącej o zgubnym wpływie miłości do pieniądze na stosunki międzyludzkie.

Wciąż bardzo aktualne jest przesłanie „Emigrantów", spektaklu opartego na dramacie Sławomira Mrożka. W Chrzanowie, ten temat przybliżyli aktorzy Teatru Małego w Tychach Andrzej Baranowski i Paweł Drzewiecki. Mistrzowsko wcielając się w swoje role, pokazali emigrację w poszukiwaniu lepszego życia, która nie zawsze niesie za sobą to o czym marzyliśmy.

Na zakończenie wystąpił teatr Tara Bum z Rybnika. - Poznaliśmy ich na ubiegłorocznym przeglądzie w Wadowicach, gdzie zajęli pierwsze miejsce. Cieszę się, że teraz to przedstawienie mogła zobaczyć chrzanowska publiczność - mówiła Aneta Leśniakiewicz. Nowością tegorocznej nocy teatru była teatralna poczta. Każdy mógł na przygotowanych karteczkach napisać recenzje czy opisać swoje wrażenia z konkretnego spektaklu. Wszystkie te opinie trafiały potem do poszczególnych grup i organizatorów.

 

tekst: Agnieszka Sierocińska

zdjęcia: Robert Wall
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl