imieniny: Jadwigi, Teresy. 15 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


MÓJ POLIPTYK SZTUKI - spotkanie poetyckie z Czesławem Dźwigajem

Klub Stara Kotłownia, późnym wieczorem 21 lutego, wypełnił się sympatykami twórczości  prof. Czesława Dźwigaja. Ten znakomity i wybitny artysta   rzeźbiarz,  tym razem dał się poznać jako niezwykle uzdolniony poeta.
Właśnie w Chrzanowie, na zaproszenie Grupy Twórczej „Cumulus”, profesor zgodził się świętować wydanie trzeciego zbioru wierszy - „Mój poliptyk sztuki”. Najnowsze, poetyckie dzieło profesora pomieściło 120 wierszy, w całości dedykowanych sztuce. W pięknych, poetyckich strofach autor zawarł swoje refleksje na temat trudu tworzenia, jego istoty, sensu i przyczyny - wyrażając jednocześnie swoje życiowe i artystyczne credo. Artysta swoją sztuką wyraźnie opowiada się za harmonią, będącą naturalnym porządkiem świata, powołanego do życia przez Stwórcę dla dobra człowieka. Świadomie w tym duchu układa wiersze i buduje pomniki. Odrzuca skrajności, z jednej strony unikając wszystkiego, co pozbawione jest wszelkich norm i ograniczeń moralnych, a z drugiej - tego, co jest z góry nakazane światopoglądowymi, bądź administracyjnymi zasadami. Artysta szuka tego miejsca, w którym skrajności wzajemnie się znoszą, tworząc idealną harmonię przeciwieństw. To tak, jak w TAO energia Jang i Ing cudownie są ze sobą zjednoczone - tworząc ten idealny stan naszej duszy, do którego cały czas dążymy, stan totalnego uczucia spełnienia, porównywalnego jedynie z uczuciem, jaki może towarzyszyć powrotowi, po latach wędrówki, do naszego domu, w którym wita nas kochająca matka.

Przybyłych do klubu gości piosenką powitali - Piotr Sroślak (baryton), uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie oraz jej absolwent Maciej Berniak - pianista. Następnie odbyła się projekcja filmu Stefana Szlachtycza „Portret rzeźbiarza", opisującego twórczą drogę profesora Czesława Dźwigaja, która wiodła z Wiśnicza, gdzie się urodził i skończył Liceum Sztuk Plastycznych, by poprowadzić go potem na ASP w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Kolejne drogi i ścieżki nakazały mu iść w świat twórczej, niezwykle płodnej artystycznej ekspresji, dzięki czemu powstały setki rzeźb, setki medali i rysunków oraz wielu innych jeszcze artystycznych przedsięwzięć, które łącznie zaświadczają, nie tylko o niepospolitym talencie artysty, ale też o ogromie włożonej pracy, wręcz tytanicznej i heroicznej, a przecież jest także wykładowcą na kilku uniwersytetach - no i jeszcze pisze wiersze.
Podczas spotkania wybrane wiersze poety czytał Antoni Dobrowolski, a sam twórca z pasją opowiadał o swojej artystycznej drodze, przybliżając zebranym kulisy powstawania monumentalnych, kilkumetrowych posągów, wyjaśniając jednocześnie, jak do nich ma się maleńkie, delikatne i subtelne poetyckie słowo.

powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl