imieniny: Jadwigi, Teresy. 15 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Szafirowa romanca - koncert poetycki o Konstantym I. Gałczyńskim

Bisem i brawami na stojąco zakończył się koncert poetycki Szafirowa Romanca w chrzanowskim ośrodku kultury w 60. rocznicę śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wydarzeniu patronowała córka poety - Kira Gałczyńska.


Relacja Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej - oglądaj.

 Kluczem do spektaklu wyreżyserowanego przez Anetę Leśniakiewicz była magia. Reżyser starała się opowiedzieć się o Gałczyńskim mniej znanym - takim, o jakim nie przeczytamy w Wikipedii. Przy tym opowiedzieć w sposób liryczny i magiczny, a czasem też żartobliwy - wszak autor "Zaczarowanej dorożki" miał różne twarze, także tę kpiarza i ironisty.
Jak poznał swą żonę Natalię? Jak wyglądał ślub poety? Czym zarabiał na chleb oprócz pisania wierszy? Jak skutecznie targował się z naczelnymi gazet o swe honorarium? O tym wszystkim dowiedzieli się widzowie, słuchając opowieści o poecie, które snuli na scenie prowadzący koncert - Aneta Leśniakiewicz i Paweł Drzewiecki. Reżyser skorzystała z listów Gałczyńskiego oraz opracowań biograficznych autorstwa m.in. Kiry Gałczyńskiej, Andrzeja Drawicza i Anny Arno. W klimat sentymentalnej podróży w przeszłość wprowadzały fotografie artysty i jego rodziny oraz znajomych wyświetlane na ekranie w trakcie koncertu. Widzowie usłyszeli też głos samego poety - czytającego fragment „Zaczarowanej dorożki" dzięki nagraniu z 1946 roku udostępnionemu przez Polskie Radio.
Patronat nad koncertem oprócz córki poety sprawował także kompozytor Jerzy Satanowski, który udostępnił zapis nutowy piosenek wykonywanych w przedstawieniu „Ulica szarlatanów" w Teatrze na Woli w Warszawie. Chrzanowska publiczność usłyszała 8 z ponad 20 utworów tego spektaklu w wykonaniu zespołu muzyków pod batutą Jerzego Zieglera, solistów grupy Bell Canto - Doroty Kostusik i Wioletty Cholewy, artystów Teatru Imaginarium - Izabelli Lulewicz, Tomasza Szretera, Sebastiana Sienkiewicza oraz aktora Pawła Drzewieckiego.
Godzinny koncert publiczność nagrodziła gorącymi oklaskami. Kto nie mógł przybyć w sobotę na poetyckie przedstawienie, ten może to nadrobić w przyszłym roku. Reżyser koncertu już zapowiedziała jego powtórzenie 21 marca z okazji Światowego Dnia Poezji.
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl