imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Ceramiczne Mikołaje nagrodzone

141 glinianych Mikołajów stanęło w szranki o tytuł zwycięzcy w konkursie plastycznym Chrzanowskie Mikołaje. Grand Prix zdobyła rzeźba wykonana przez Martę Łatak (lat 5 i pół).Relacja Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej - oglądaj.
 
Już po raz drugi Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo na Jurze" ogłosili konkurs plastyczny na wykonanie oryginalnej i ciekawej rzeźby przestrzennej z gliny, przedstawiającej postać św. Mikołaja.
 
W zeszłym roku na konkurs napłynęło 136 prac. Osób rozpoczynających swą przygodę z ceramikę w Chrzanowie przybywa. W tym roku liczba zgłoszonych prac wzrosła do 141. Znaczna część z nich powstała na warsztatach ceramicznych prowadzonych przez MOKSiR. Podczas tych zajęć dzieci poznawały tajniki lepienia z gliny i rzeźby.  Ulepione figurki zostały potem wypalone  w piecu węgierskim wybudowanym specjalnie w tym celu przed ośrodkiem kultury we współpracy z Pracownią Rzeźby w Ceramice ASP we Krakowie. 
Efekt trudu dzieci można teraz oglądać na wystawie w galerii Na Styku. W sobotę 14 grudnia jej otwarciu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i wręczenie nagród.Prace dzieci oceniało jury w składzie:  Teresa Wojciechowska – wicedyrektor MOKSiR, Danuta Kapcia – członek zarządu Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze”, Marek Dudek – artysta plastyk MOKSiR Chrzanów, Aneta Leśniakiewicz – kierownik działu animacji kultury MOKSiR.
Wyróżnione dzieci otrzymały upominki i bony do Empiku warte od 100 do 300 złotych (w zależności od zdobytego miejsca). Nagrody ufundowali: operator kablowy Mulitimedia Polska, LGD "Partnerstwo na Jurze" oraz Burmistrz Miasta Chrzanowa.
Zdobywczyni Grand Prix Marta Łatak otrzymała nagrodę o wartości  300 zł. Jeszcze nie wie, na co wyda te pieniądze, ale bardzo cieszy się z wygranej. Zwłaszcza, że praca nad rzeźbą zajęła jej aż kilkanaście dni.
- Żeby powstał taki Mikołaj, trzeba go ulepić, pomalować i zeszklić. Najtrudniejsze jest lepienie - tłumaczyła Marta.
Mama Marty jest z dumna z córki. Jej rzeźbę zobaczyła po raz pierwszy dopiero na rozstrzygnięciu konkursu.
- Marta uczęszcza na zajęcia plastyczne. Wiedziałam, że lepi figurkę Mikołaja i że została ona zgłoszona do konkursu, ale jej wcześniej nie oglądałam. Dopiero tutaj, podczas ogłoszenia konkursu. Jest ładna! - nie kryła radości po ogłoszeniu werdyktu jury mama Marty.
 
Część rzeźb zgłoszonych na konkurs już w styczniu weźmie udział w licytacji podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Sobotnie spotkanie w galerii Na Styku było też okazją do ogłoszenia konkursu literackiego "Historie chrzanowskich Mikołajów". By zachęcić dzieci do udziału w nim, przypomniano opowiadanie z zeszłego roku, nagrodzone I miejscem. Zdobywczyni tej nagrody - Maria Kasprzyk odczytała swą opowieść pod tytułem "O Mikołaju, co oddal swój worek".

Wyniki tegorocznego konkursu plastycznego "Chrzanowskie Mikołaje":
GRAND PRIX - Marta Łatak
I nagroda - Piotr Michlewicz, Hanna Kempny
II nagroda - Kacper Bogacki, Natalia Dziedzic, Zuzanna Michlewicz
III nagroda - Oliwia Sęk

NAGRODY SPECJALNE
Klasa I
Amelia Roszak, Oliwia Modrzejewska, Anna Żbik, Klaudia Dyba
Klasa II
Martyna Kurman, Roch Grudzień, Kamil Rymko, Monika Pająk, Natalia Lach
Klasa III
Jan Kucia, Małgorzata Pacyna, Kamil Samborski, Emilia Kobiela, Michał Mlostek
 
WYRÓŻNIENIA
Iwona Drabiec, Marta Czarnasiak, Magdalena Szuba, Paweł Szuba,  Małgorzata Nawalaniec,powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl