imieniny: Ireny, Jana. 20 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


30-lecie grupy twórczej Cumulus

Był urodzinowy tort, szampan i oczywiście mnóstwo poezji podczas wieczoru jubileuszowego Grupy Twórczej Cumulus. Grupa działa przy chrzanowskim MOKSiR już od trzech dekad.


Jubileusz grupy świętowano w sali balowej Sokół w Chrzanowie. Na to wyjątkowe spotkanie przyszli członkowie grupy oraz jej sympatycy. Była okazja, by powspominać początki istnienia grupy i jej sukcesy. Cumulus powstał w 1983 roku z inicjatywy Lucyny Szubel, nieżyjącej już Heleny Chłopek oraz Mirosława Janika i Bogusława Zakordońca.
- Najpierw były spotkania w domach prywatnych, potem wykrystalizował się pomysł, ktory przedstawiliśmy władzom miasta i dyrektorowi ośrodka kultury - wspominała Lucyna Szube.
Członkowie Cumulusa najpierw spotykali się w klubie Szkrab utworzonym w piwnicy jednego z bloków. Potem do ich dyspozycji był klub Pod Filarami w domu kultury.
Niezmienne pozostaje przesłanie tej grupy. To przede wszystkim twórcza wymiana myśli, poglądów, obcowanie z piękną polszczyzną.
Cumulus skupia nie tylko poetów, ale lokalnych artystów różnych talentów. Są tam malarze rzeźbiarze,  muzycy. Próbkę ich talentów można było zobaczyć i usłyszeć podczas wieczoru jubileuszowego. Spotkanie urozmaiciły występy młodych śpiewaczek z grup Impresja i Bell Canto działających w MOKSiR-ze.
Co ważne, do grupy twórczej dołączają także młodzi twórcy, poeci i piosenkarze. Zresztą jednym z celów jej działania jest krzewienie wśród najmłodszych kultury słowa i pięknej polszczyzny. Dlatego członkowie Cumulusa organizują konkursy poetyckie do udziału, w których zapraszają także młodych na konkurs o herb grodu Chrzanowa czy "Bez granic". Ponadto organizowane są warsztaty poetyckie i spotkania w szkołach.
Od kilkunastu lat MOKSiR wraz z Grupą Twórczą Cumulus prowadzi działalność wydawniczą. Dzięki temu w serii biblioteki Cumulusa ukazało się już wiele wydawnictw poetyckich. Jedno z nich powstało także z okazji 30–lecia istnienia grupy. Promocja tego tomiku wierszy zebranych odbyła się podczas uroczystego wieczoru. Książeczka ma znamienny tytuł "Twórczy Krąg", a odnajdziemy w niej wiersze i fraszki większości członków grupy, bo niestrudzenie tworzą poezję.
Podczas jubileuszu promocji tego tomiku podjął się przyjaciel Cumulusa, redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński. Dowodził, że sukcesem było stworzenie grupy, ale jeszcze większym jej poszerzanie i twórczy dorobek przez tyle lat. O tym, jak piszą poeci Cumulusa, można się było przekonać, słuchając recytacji wierszy, fraszek, liryków  podczas urodzin grupy
W czasie urodzinowego wieczoru nie zabrakło specjalnego tortu, symbolicznej, lampki szampana i oczywiście gratulacji. Specjalne dyplomy członkom grupy wręczał wiceburmistrz miasta Robert Maciaszek  i przewodniczący komisji kultury Rady Miejskiej - Stanisław Zygadło.
Grupa Twórcza Cumulus spotyka się w każdy trzeci piątek miesiąca w klubie Stara Kotłownia o godzinie 17.00.

GALERIA ZDJĘĆ
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl