imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Pięć nominacji na XII Herodach w Chrzanowie

Pięć z jedenastu zespołów biorących udział w XII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Herody 2010 zdobyło największe uznanie jury, a co za tym idzie – nominacje do prestiżowych imprez w Bukowinie Tatrzańskiej i Podegrodziu.
Niedzielne przedpołudnie, plac Tysiąclecia. Uwagę przechodniów przyciąga barwny korowód ubranych fantazyjnie postaci. Słychać śpiew, żarty i śmiech. Do łez rozbawia chrzanowian Żyd z pejsami, próbujący okiełznać …krowę, za którą przebrał się jeden z kolędników. 
Słowem – czuć atmosferę kolędowania i zabawy karnawałowej. To wszystko za sprawą grup kolędniczych z powiatu chrzanowskiego, krakowskiego i myślenickiego, które 17 stycznia zjechały na XII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych Herody. Bogate i różnorodne stroje kolędników: aniołów, herodów, diabłów, śmierci, turoni, żydów, wojskowych budzą uznanie. 
- Ja kolęduję już od 50 lat. To wspaniała tradycja. Nie jest prawdą, że zamiera. W Małopolsce zwyczaj kolędowania jest wciąż żywy – przekonuje Stanisław Żuławiński z zespołu Pasterze z Szopką z Dobczyc, który od lat przyjeżdża na chrzanowskie Herody. 

W tym roku po raz pierwszy towarzyszyła mu młodzież (Szopka z Lalkami z Dobczyc).

- Musimy przecież wyszkolić sobie następców – tłumaczy kolędnik.
Po paradzie na placu Tysiąclecia przychodzi pora na prezentacje w sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, który jest organizatorem przeglądu. Przez kilka godzin zespoły występują przed jury, któremu przewodniczy etnograf Teresa Marcinkowska. Jurorzy oceniają tradycyjne widowiska kolędnicze, śpiew kolęd i pastorałek oraz życzenia składane gospodarzom zwane okolędowaniami. Zwracają uwagę na tradycyjność tekstów, czysty śpiew i gwarę, a także na stroje i rewizyty kolędnicze.
Wreszcie zapada werdykt: trzy nominacje spośród pięciu zdobywają zespoły z powiatu chrzanowskiego. Herody z Balina i Kolędnicy z Gwiazdą z Luszowic pojadą do Podegrodzia koło Nowego Sącza na „Pastuszkowe kolędowanie” (6-7 lutego 2010 r.). Te Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych wpisują się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych. Z kolei Herody z Bolęcina, Kolędnicy z Dorotą z Rudnika oraz Herody z Wiśniowej w nagrodę wezmą udział w prestiżowym „Góralskim karnawale” (10-14 lutego 2010 r.), który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej już po raz trzydziesty ósmy.
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl