imieniny: Janusza, Konrada. 21 listopada 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Wysokie loty chrzanowskich modelarzy

Sierpień był bardzo łaskawy dla chrzanowskich lotników-modelarzy. Najpierw Mariusz Gąsiorowski reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata we Francji, potem Jerzy Włodarczyk wywalczył I miejsce w Pucharze Świata, a nieco później cała drużyna zdobyła Mistrzostwo Polski w Stalowej Woli.


3 - 11 sierpnia we Francji w miejscowości Moncontour zostały rozegrane Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających w konkurencjach F1A, F1B, F1C dla seniorów.

Na modelarskich mistrzostwach świata we Francji dziewięciu Polaków wystartowało w trzech konkurencjach. W kon. F1A reprezentował nas Dariusz Stężalski, Czesław Ziober, Łukasz Halicki, w konkurencji F1B - Andrzej Poczobut, Adam Poczobut oraz Tomasz Lipski, natomiast w kon. F1C (modeli z napędem silnikowym) Marek Roman z Warszawy, Edward Burek z Mielca i chrzanowianin Mariusz Gąsiorowski, który jednocześnie był kierownikiem ekipy. W mistrzostwach wzięli udział reprezentanci 43 państw. Nasi silnikarze w klasyfikacji generalnej zdobyli wysokie siódme miejsce, w bardzo doborowej grupie zawodników. Zwyciężyła ekipa z Izraela, przed Czechami i Amerykanami.

- Poziom zawodów był niezwykle wysoki, szczególnie za sprawą zawodników z Izraela, którzy zdobyli złoty medal. Na każdych innych zawodach z naszymi wynikami mielibyśmy złoto, a tu dopiero siódme miejsce. Dodam, że nasz udział w mistrzostwach był możliwy dzięki następującym sponsorom: MOKSiR -u z Chrzanowa, Studia Kuchennego A&K z Chrzanowa i Istalbudu z Trzebini - za co im serdecznie przy okazji dziękuję - mówi Mariusz Gąsiorowski

Tradycyjnie już Aeroklub w Stalowej Woli był organizatorem kolejnego Pucharu Świata Modeli Swobodnie Latających z napędem silnikowym, który odbył się w dniach 16-18 sierpnia na lotnisku w Turbi. Chrzanowianie wystartowali w trzyosobowym składzie: Jerzy Włodarczyk, Adam Tanasiewcz i Mariusz Gąsiorowski. Najbardziej poszczęściło się Jerzemu Włodarczykowi, który wywalczył główne trofeum zawodów - Puchar Świata.
Podobnych imprez sportowych organizuje się na całym świecie blisko czterdzieści. W generalnej klasyfikacji liczą się tylko cztery najlepsze wyniki, osiągnięte na czterech różnych pucharowych zawodach. W takim właśnie rankingu Włodarczyk zajmuje aktualnie piąte miejsce na świecie.

Natomiast dwa tygodnie później, w tym samym miejscu, odbyły się 78. Mistrzostwa Polski Modeli swobodnie Latających z napędem silnikowym.
Nasza trójka zawodników spisała się na medal, broniąc tytułu drużynowych Mistrzów Polski.

Warto przypomnieć, że Chrzanowski Klub Modelarstwa Lotniczego od blisko 30 lat działa w MOKSiR, mając swoją siedzibę na hali sportowej, przy ulicy Kusocińskiego 4. W tym okresie wychował całą rzeszę znakomitych modelarzy, zdobywających liczne, ważne trofea na ogólnopolskich i światowych zawodach.

- Wydaje się, że zawody modelarskie to łatwy i przyjemny sport - i tak na pewno jest, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że podczas takich zawodów mamy do pokonania od 20 do 30 kilometrów, z czego większość biegiem w wysokiej trawie, krzakach i łąkach, często w ciężkich gumowcach na nogach. Do tego czasami dochodzą trudne, ekstremalne warunki atmosferyczne. Podczas Pucharu Świata np. doskwierał nam ogromny upał, a na Mistrzostwach Polski męczył silny wiatr, chłód i deszcz. Należy też pamiętać, że takim zawodom zawsze towarzyszy silny stres, związany z rywalizacją sportową. Mało tego, model samolotu trzeba sobie samemu wykonać. Niemniej, dzięki hartowi ducha, wieloletnim doświadczeniom i treningom, udaje się czasami pokonać te wszystkie trudności i zdobyć wysoką lokatę - opowiada z dumą w głosie Jerzy Włodarczyk, instruktor modelarski.
Antoni Dobrowolski

 

 
powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl