imieniny: Seweryna, Teodora. 23 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


XXVII HERB CHRZANOWSKIEGO GRODU

Już po raz dwudziesty siódmy poetki i poeci oraz sympatycy poezji z całej Polski, uświetnili swoją obecnością galę rozstrzygnięcia Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”, wypełniając po brzegi MOKSiR-owski klub „Stara kotłownia”, w sobotnie popołudnie 19 maja.To niewątpliwie wielkie chrzanowskie święto poezji rozpoczęło się tradycyjnie muzycznym akcentem, tym razem w wykonaniu Gabrieli Głogowskiej i Angeliki Szewc – młodych solistek ze studia piosenki „Pod tytułem”, kierowanego przez Jerzego Zieglera.

Następnie wszystkich przybyłych serdecznie powitały Aneta Leśniakiewicz – kier. Działu Animacji oraz instr. Jolanta Kupiec, reprezentujące organizatorów konkursu - Chrzanowski MOKSiR oraz Grupę Twórczą „Cumulus”.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 231 zestawów wierszy z całego kraju, a nawet z USA, Niemiec, Litwy, Ukrainy i Mołdawii. To napawa dumą, że konkurs ciszy się niesłabnącą popularnością i że wyszedł daleko poza granice naszej Ojczyzny, czyniąc go już  międzynarodową kulturalną imprezą. – powiedziała Aneta Leśniakiewicz, witając gości.

Najważniejszą jednak częścią   spotkania, jego sercem, było odczytanie i uzasadnienie werdyktu jury, którego w tym roku dokonali red. Maciej Szczawiński i Antoni Dobrowolski.
Natomiast laury poetyckie wręczali Stanisław Zygadło – przewodniczący KKSiR RM Chrzanowa i Aleksander Grzybowski – przewodniczący Chrzanowskiej Rady Kultury.
Potem laureaci czytali nagrodzone wiersze, opowiadali o swoich twórczych pasjach, natomiast red. Szczawiński na bieżąco dokonywał niezwykle trafnych i rzeczowych komentarzy.Na tegoroczny, XXVII  konkurs poetycki  „O HERB GRODU MIASTA CHRZANOWA”, ogłoszony w okresie jubileuszu XXX-lecia działalności Grupy Twórczej „CUMULUS” (pomysłodawcy i organizatora konkursu) – wpłynęło bardzo dużo znakomitej poezji. Szczególnie II kategoria ogólna obfitowała wieloma doskonałymi zestawami wierszy, ale również wśród twórczych inspiracji naszym miastem nie zabrakło poetyckich rarytasów.
Kiedy jurorzy spotkali się w uroczej kawiarni, w pobliżu siedziby Radia Katowice i kiedy wyłożyli swoje karty na stolik, okazało się, że były to same mocne figury, pokrywające się parami, jak w znanej dziecięcej grze - Piotrusiu. To pokazało, że jurorzy zupełnie wcześniej się nie umawiając, przypadkiem przyjęli do oceny wierszy podobne kryteria, zbliżone punkty odniesienia. Taką podstawową miarą stała się wrażliwość, płynąca prosto z serca, pomijająca prawie całkowicie logiczny umysł. Dzięki temu najwięcej szans miały wiersze przepełnione emocją, powodujące przyśpieszony oddech, liczne ciarki, a nawet łezkę w oku – nawet jeżeli troszkę cierpiały na brak idealnej formy. Natomiast te doskonałe formalnie, poetycko, językowo i gramatycznie, ale chłodne emocjonalnie, pozbawione „tego czegoś”
- przegrywały.
Ustalenie zatem końcowego werdyktu nie sprawiło większych problemów, choć było poprzedzone wnikliwą, osobistą i wielogodzinną, intymną rozmową z każdym poetą, poprzez słowa ich wierszy.

Najwyżej, w kategorii ogólnej oceniono zestaw wierszy  nadesłany przez Piotra Fałczyńskiego z Ołoboku, który porusza bardzo aktualne i bolesne problemy naszych rodaków, wybierających podróż za chlebem do obcych krajów. W wierszu SERCE pisze m.in.: „ Piotrek odleciał gdy ptaki wracały, rzucił m-2, starego fiata, dwa etaty, wije gniazdo w Londynie. Tylko głupi pies wabiący się Serce wyje w jakimś kącie, za stary żeby lecieć, zbyt ludzki by uśpić”.

Nagrodzona drugim miejscem Marta Jurkowska z Olkusza w wierszu W PEŁNI ukryła swój zachwyt nad pięknem odchodzącego dnia i niezwykłością zbliżającej się  nocy. Podziwia słońce, które powoli chowa się za horyzontem, kurcząc się jak wysuszona morela. Idzie noc z gęstym futrem, szczekająca psami, a po dachach uliczek chodzą koty, w ich złotych oczach ukrył się księżyc.

Trzecie miejsce  przypadło Jerzemu Fryckowskiemu z Dębicy Kaszubskiej, który w przejmującym wierszu SANKTUARIUM pisze w puencie: „Już na zawsze pozostaniesz za szybą autobusu, monitora i recepcji schroniska, które zamieni się w hospicjum i pozwoli umrzeć miłości w humanitarnych warunkach, bez ukłucia jednej igły, bez tabletki na wieczny sen, bez świadków”.

Wyróżniony Miłosz Kamil Monasterski z Łomianek nadesłał poetycki list miłosny pisany na adres poczty w Koluszkach, niewielkiego budynku przy dworcu, miejsca przeznaczenia zapomnianych paczek, listów nie mających dokąd iść, kartek pocztowych z rozmytą nazwą miasta i bezdomnych walentynek.

Kolejny wyróżniony Zenon Dytko z Chorzowa wyznaje szczerze i poetycko, że nie czuje żalu do nikogo, że nic go nie boli, że jest kochany przez siebie samego nareszcie, że otwierają się przed nim nowe przestrzenie prawie jakby wstępował do nieba i że w końcu przestanie się bać ludzi, życia, siebie – wszystkiego.

Jury przyznało w tej kategorii jeszcze  wyróżnienie Tatianie Tokarczuk z Wałbrzycha za piękne, wzruszające  wiersze o kotach. W jednym z nich pisze: „ Umarł mój kot. Zdechł na śmierć. Zostały po nim zabawki – dwie myszki i dwie miski. Ot inwentarz. On raczej był niż miał”.

W kategorii I wierszy o Chrzanowie wszystkie nagrody zgarnęli Chrzanowianie. Dawno już tak nie było, nawet chyba nigdy, no może prawie nigdy, bo o naszym mieście często ciekawiej pisali jego niemieszkańcy, niż rodowici tutejsi.

 Główną nagrodę przyznano Karolowi Koryczanowi, który obrał właśnie godło „Tutejszy”. Koryczan poetycko opisuje dawny Chrzanów, widać że zna go dobrze, czuć że  głęboko wrył się w jego duszę i serce, pozostawiając wiele ciepłych, ale też i gorzkich wspomnień. W jednym z wierszy wyznaje: „ Pamiętam oczarowanie mikrokosmosem zapachów, widoków i dźwięków, gdy leżałem w trawie na wznak. Strach, że wydadzą się moje wagary i  tornister obok, zeszły na trzeci plan, wobec cudów czerwca”.

Wyróżniona Lucyna Szubel również z nostalgią, ale też z przerażeniem, opowiada o dawnym Chrzanowie. Bo z jednej strony snuje poetycką opowieść o chrzanowskich łazienkach, nieistniejących już dzisiaj, gdzie dawniej rozkładano koce i kosze ze smakołykami, a starsi grali w szachy lub w karty, dzieci biegały do wody i łowiły srebnołuskie siuderki, pobłyskujące złotem oczu. Natomiast z drugiej strony,  opisuje dramat wywożonych do Oświęcimia Żydów, przez hitlerowskich oprawców, pisząc: „ Kto zaplecie warkocze Sali, kto uczesze loki Rywce, obcięli warkocze Sali, zgolili loki Rywce i z innymi wrzucili do pieca”.

Halina Barbara Janeczek nadesłała liryczne, trochę filozoficzne  wiersze o przemijaniu i poszukiwaniu sensu  życia – otrzymując za nie zasłużone wyróżnienie. W wierszu PODRÓŻ pisze: „ Rozproszona w czasoprzestrzeni przelatuję bumerangiem to tu, to tam. Nie ma wiatru, a lata uleciały. Czas powrócić do dłoni splątanych prostotą dotknięć, do przeżyć warstwami czasu sfałdowanych, do źródła odbyć podróż”.

Wyróżnienie otrzymał również Michał Konrad Byrczek, który opisuje głównie piękno Chrzanowa, otulonego szalem utkanym z nocnych gwiazd. Pisze z lekkością i liryczną wrażliwością: „Cisza miasto do snu tuli. Do snu tuli i kołysze, słyszę oddech sennych ludzi, znam ja tę wieczorną ciszę, ja na spacer się wybiorę, nikt mnie chyba nie usłyszy, powędruję w nocną porę jeszcze chwilę słuchać ciszy”.

W kategorii wyróżnień promocyjnych, dla dzieci i młodzieży do lat siedemnastu, również wpłynęło wiele interesujących zestawów wierszy, o dużej sile poetyckiego wyrazu. Jury biorąc pod uwagę wysoki poziom prac, postanowiło jednak, zamiast wyróżnień, przyznać również nagrody.

W kategorii ogólnej, najwyżej oceniono zestaw nadesłany przez Annę Marię Kobylińską z Warszawy, która z ogromem miłości w sercu i wielkiej wrażliwości duszy pisze w jednym z wierszy: „ Moja babcia była tu jeszcze wczoraj, stoickie ściany wchłonęły ostatnie spojrzenie, została drętwa pustka, cisza schodząca w głębię ziemi i moja miłość płonąca w lodowatym zniczu. Dwoje oczu w oknie nieba”.

Drugą nagrodę przyznano Agnieszce Len, gimnazjalistce z Gdańska. Agnieszka poetycko dzieli się wspomnieniami, wyznając, że myśli swoje buduje ze wspomnień, zdarzeń, które nigdy nie wrócą, zdań,  których nigdy nie usłyszy, łez,  których nie zliczy.

Zdobywczyni trzeciej nagrody, piętnastoletnia  Karolina Hojowska z Alwerni, smuci się, że o poranku zgubiła sen i pozostało jej czekanie na przebłysk, który będzie zwiastunem ponownego spotkania i jedno jest dla niej pewne, że powróci równie nieoczekiwanie jak odszedł.

Natomiast wyróżniona Wiktoria Pawlak z Głogowa poetycko prosi babcię, aby jej uszyła sukienkę i żeby była niezwykła, inna, może biała, może czerwona, a najlepiej biało-czerwona. Obiecuje w zamian, że będzie z dumą tańczyła w niej w rytmach mazurka, oberka i napawała się jej wdziękiem.

Kolejny wyróżniony, Kacper Łachecki z Włocławka, sprawnie i syntetycznie buduje poetycki nastrój wiersza, nawet jak pisze o zwykłych śniegowych płatkach, które jak tancerki w białych sukienkach tańczą piruety, spadając na mroźną trawę ogrzewają się wspomnieniem lata.Dzieci pięknie też pisały o swoim mieście, budując dla niego liczne poetyckie laurki. Widać kochają to miasto, bo w wierszach  ukryły tylko dobre słowa. Jedna z dziewczynek pisze: „ Mogę wyrosnąć z butów, ale nie z chrzanowskiego dziedzictwa. Dziękuję za wszystko”. Jury postanowiło zatem nagrodzić wszystkich uczestników tej kategorii książkami i dyplomikami  za udział.
   
Antoni Dobrowolski

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY
XXVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO
„O HERB GRODU MIASTA CHRZANOWA” - Chrzanów 2013 r.

Jury w składzie:

Maciej Szczawiński  ( przewodniczący jury)
-  publicysta kulturalny, krytyk literacki, pisarz, dziennikarz i twórca radiowy. Od wielu lat prezentuje poezję na antenie Radia Katowice, ocenia wiersze poetów współczesnych jak i te, które nadsyłają słuchacze. Ponadto informuje o nowościach wydawniczych, przedstawia sylwetki autorów i dyskutuje z ludźmi kultury – o sztuce. Sam wydał kilka tomów poezji. Jest autorem biografii „Zezowate szczęście: „Opowieść o Bogumile Kobieli” oraz biografii Rafała Wojaczka. Oprócz tego  jest autorem licznych publikacji prasowych i dramatów realizowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Antoni Dobrowolski  ( członek jury)
-  poeta, animator kultury, juror ogólnopolskich konkursów poetyckich, redaktor naczelny „Kroniki Chrzanowskiej”, autor licznych publikacji prasowych. Prowadzi w MOKSiR w Chrzanowie galerie sztuki „Na Styku” i „ Na Piętrze”, jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego dla Dzieci i Młodzieży „Bez Granic”, członek Grupy Twórczej „Cumulus”,

Jolanta Kupiec ( sekretarz jury)
- prezes Grupy Twórczej „Cumulus”, animator kultury, organizator Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”,

po dokładnej analizie 231 ( 542) wiersze)  zestawów wierszy, jury proponuje przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom:

Kategoria I – wiersze o tematyce związanej z Chrzanowem i Ziemią Chrzanowską
- dorośli:
NAGRODA GŁÓWNA – Karol Koryczan z Chrzanowa – godło „Tutejszy”
WYRÓŻNIENIA: Lucyna Szubel z Chrzanowa, godło „Swojskie klimaty”, Halina Janeczek z Chrzanowa, godło „Waga” i Michał Konrad Byrczek z Chrzanowa, godło „Pies Oriona”

Kategoria II – wiersze o tematyce dowolnej – dorośli:
I NAGRODA – Piotr Fałczyński z Ołoboku, godło „Trznadel”
II NAGRODA – Marta Jurkowska z Olkusza, godło „Ślad szminki”
III NAGRODA- Jerzy Fryckowski z Dębnicy, godło „Skafander”
WYRÓŻNIENIA: Tatiana Tokarczuk z Wałbrzycha, godło Tati”, Miłosz Kamil Monasterski z Łomianek, godło „EXT”i Zenon Dytko z Chorzowa, godło „Koperta”
Kategoria II – wiersze o tematyce dowolnej – dzieci i młodzież:
I NAGRODA – Anna Maria Kobylińska z Warszawy, godło „Słonecznik”
II NAGRODA – Agnieszka Len z Gdańska, godło „Kinia”
III Nagroda – Karolina Hojowska z Alwerni, godło „KH”
WYRÓŻNIENIA: Kacper Łachecki z Włocławka, godło „Kacpero”i Wiktoria Pawlak z Głogowa, godło „Imagine”

Kategoria I - wiersze o tematyce związanej z Chrzanowem i Ziemią Chrzanowską
– dzieci i młodzież: W tej kategorii jury proponuje przyznać wszystkim uczestnikom WYRÓŻNIENIA ZA UDZIAŁ W KONKURSIE.

List do Olka

Ledwie wyjechałeś
i nie zdążyłeś jeszcze
swoich snów zasiać na Tamizą
a już szukam cię w przepastnej tęsknocie

Przyjedź – pokażę ci króliki i dzięcioła
nauczę cię rozpoznawać grzyby po zapachu
wieczorem będę czytać bajki
aż zabraknie
wtedy napiszę ci nowe
byś mógł przejść chmurką
która śpi na łące i zerwać z wierzby
dojrzały księżyc

Przyjedź – ścieżka za domem
tęskni do dziecięcych kroków
huśtawka czeka by unieść twój uśmiech
wiatrem trącana furtka skrzypi:
„nie-za-po-mnij”
echo z północy
powtarza jej śpiew

Przyjedź – będę zbierał dla ciebie
szyszki i kasztany
i słowa których tam nie będziesz się uczył
byś je oswoił i głaskał zobaczył jak rosną
może swym wnukom kiedyś
bajkę na dobranoc rozpoczniesz słowami

dawno, dawno temu żył sobie dziadek ...

Piotr Fałczyński z Ołoboku, I nagroda w  kategorii ogólnejOSIEDLE ROBOTNICZE

Pojawiłem się na cichym podwórku,
Gospodarz zadrzemał, grzejąc się w letnim świetle

To jego ojcowizna.
We wakacje maluje tam ikony i pejzaże.
Spojrzałem w prawo, gdzie porośniętą suchymi trawami
Ścieżką ginącą pod krzewami, maszerował kos.

Zza czyjegoś sadu mignęło słońce,
Bezgłośnie coś mówiące, jak bezgrzeszne dobro.
Zamieniliśmy kilkanaście zdań z gospodarzem
O wieczornym wernisażu w mieście.

Wyszedłem na środek jasnej ulicy, gdzie
Dawno graliśmy w główki. Była znajoma i prosta.
Z a plecami miałem Fabrykę Lokomotyw
Pracodawcę naszych ojców, przed sobą nieczynną kopalnię.

Niedaremnie się zużyły,
Jak kilka pokoleń. Dzisiaj tam cicho i pusto.
Kapliczka na styku z Oświęcimską,
Okolona bzami, białym krzyżem świadczyła o niebiosach.

Karol Koryczan z Chrzanowa - nagroda główna w kategorii I, wierszy o Chrzanowie


*   *   *

tutaj
żal podnosi obcięte głowy
i ludzie są bardziej niemi
białe łóżka gasną
jedno po drugim
więdną dziurawe od kroplówek ręce
ciemnieje krew
śmierć płynie tędy gęstą rzeką

moja babcia
była tu jeszcze wczoraj
głodne oczy wyczekiwały ulgi czułości
gdy opuściły ją już wszystkie inne słowa
ciągle pamiętała i szeptała modlitwy
stoickie ściany
wchłonęły ostatnie spojrzenie
została drętwa pustka
cisza schodząca w głębię ziemi
i moja miłość płonąca
w lodowatym zniczu

dwoje oczu w oknie nieba

Anna Maria Kobylińska z Warszawy – I nagroda w kategorii dzieci i młodzieży do lat 17-tu

MIAŁ

Umarł mój kot.
Zdechł na śmierć.
Zostały po nim
zabawki – dwie myszki i dwie miski.
Ot, inwentarz.
On raczej był niż miał.

Je serce mam porośnięte
jego sierścią
a każdy włosek
gładzi moje piersi od wewnątrz

Przed oczami przesuwają mi się
obrazy, filmy
z nim w roli głównej

-takie tam długie łapy ma,
-takie tam błyszczące oczy ma,
-takie tam miękkie futro ma

„Miał” – poprawia mnie mój kot.

Tatiana Tokarczuk z Wałbrzycha – wyróżnienie w kategorii ogólnej
 
 
 
tekst: Antoni DobrowolskipowrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl