imieniny: Bernarda, Kaliksta. 14 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Lokomotywa pobiła rekord

Blisko 1700 młodych tancerzy i piosenkarzy  z całej Polski (m.in. Warszawa, Rzeszów, Kielce, Poznań, Toruń), wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Integracyjnym Festiwalu Tańca i Piosenki  CHRZANOWSKA LOKOMOTYWA ARTYSTYCZNA.
Wszyscy uczestnicy LOKOMOTYWY na co dzień szlifują swe talenty w  instytucjach  kultury, szkołach tańca, placówkach oświatowych, warsztatach terapii zajęciowej etc. Każdego roku Lokomotywa pobija rekord uczestników. Dwa lata temu - 900 osób, rok temu - 1400, a osiem lat temu do pierwszej chrzanowskiej lokomotywy wsiadło 300 uczestników.
 
Tegoroczna, trzydniowa  impreza wypełniła po brzegi,  uzdolnioną młodzieżą, ich fanami i opiekunami - klub Stara Kotłownia, salę teatralną i halę sportową  chrzanowskiego MOKSiR-u, organizatora festiwalu.
W pierwszym dniu (19 kwietnia) odbyły się najpierw przesłuchania konkursowe wokalistów w Starej Kotłowni, by popołudniem zaprosić najlepszych na finałowy koncert laureatów, podczas którego wręczono stypendia, nagrody i dyplomy. Potem uczestników Lokomotywy zaproszono na spektakl teatralny „Ble" w wykonaniu Grupy Teatralnej „Apart" z MOKSiR-u w reżyserii Anety Leśniakiewicz. W tym dniu odbyły się również konsultacje warsztatowe, które poprowadził Janusz Szrom.
 
Dwa kolejne dni festiwalu poświęcone były tańcom. Najpierw prezentowały się formacje tańca współczesnego i nowoczesnego, a w ostatnim dniu formacje tańca towarzyskiego. Taneczne prezentacje w tym roku odbyły się w hali sportowej, co jak się okazało, było dobrym pomysłem organizacyjnym. Duża przestrzeń obiektu i znaczna powierzchnia parkietu pozwalały zespołom na swobodę i komfortowe warunki na rozgrzewkę.
 
Patronat nad imprezą rokrocznie obejmują osoby lub fundacje, które mają wpływ na rozwój kultury, integracji i dają wzór młodym ludziom. Swoim patronatem zaszczycały  już festiwal fundacje:  Anny Dymnej, Jaśka Meli, czy Marka Kamińskiego, a w tym roku zgodę wyraziła Fundacja Ewy Błaszczyk - Akogo.

- W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problem dzieci w śpiączce, która często jest efektem niefortunnych zakrztuszeń. Młodzież na zajęciach tanecznych, czy sportowych, jest na nie narażona  na co dzień. Często młodsze dzieci przychodzą na zajęcia z cukierkiem czy gumą do żucia. Dlatego właśnie towarzyszą festiwalowi pokazy ratownictwa medycznego, prezentujące sposoby postępowania w razie zakrztuszeń i utraty przytomności - powiedziała Małgorzata Liszka, prowadząca galę rozdania nagród i współorganizatorka festiwalu.
 
Uczestnicy wytańczyli i wyśpiewali, dzięki sponsorom, siedem stypendiów pieniężnych (dwie nagrody- śpiew, cztery nagrody- taniec współczesny, nowoczesny, jedna - taniec towarzyski), a także 1-3 miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych (szczegóły - www.moksir.chrzanow.pl)
 
Prezentacje artystyczne oceniało profesjonalne jury - dziewięciu specjalistów choreografów i muzyków. Przewodniczącym jury festiwalu piosenki był w tym roku Janusz Szrom - chrzanowianin, wokalista jazzowy roku 2012 w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum.  


tekst i zdjęcia: Antoni Dobrowolski
90 KB
   protokol_festiwal_formacji_tanca_towarzyskiego_chrzanowska_lokomotywa_artystyczna.pdf


91 KB
   protokol_festiwal_piosenki_chrzanowska_lokomotywa_artystyczna.pdf


powrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl