imieniny: Łukasza, Jana. 18 października 2019
 

 

 
Co? Gdzie? Kiedy?
 
Aktualności


Prace profesora Czesława Dźwigaja w galerii Na Styku

 „Pars pro toto", czyli „Część z całości" to tytuł wystawy prac znanego krakowskiego poety i rzeźbiarza, prof. Czesława Dźwigaja, którą do końca maja oglądać można w chrzanowskiej galerii Na Styku. Profesor i  wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentuje na niej kilkadziesiąt prac z  bogatego dorobku swej wieloletniej pracy twórczej.

 


Przed domem kultury stanęła rzeźba „Totus Tuus", która jest częścią cyklu ośmiu realizacji zainspirowanych osobą Jana Pawła II. Natomiast w galerii można zobaczyć rzeźby kameralne z cykli Dante Alighieri, „Lęki i Nadzieje" oraz „Pory roku", medale, modele bramy do Panteonu Narodowego w Krakowie, a także rysunki ze zbiorów: „Elegie", „Bramy Jerozolimy", „Legendy Krakowa",„Miasta-rzeźby", „Postaci" oraz z najnowszego cyklu, rodzącego się, „Cytaty z Lekcji umierania". Oczywiście, to tylko wybrane przykłady. Twórczość monumentalną egzemplifikuje kilka miniatur pomników poświęconych Janowi Pawłowi II, w Krakowie i Rzymie, oraz pomnika w krakowskim Parku Strzeleckim pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.

Wernisaż wystawy odbył się 16 kwietnia, gromadząc liczną rzeszę wielbicieli talentu Profesora. Zanim jednak  galeria otworzyła swoje podwoje, zaproszono wszystkich do sali odczytowej, w której odbyła się projekcja filmu o artyście. Wcześniej jednak Jan Smółka - dyrektor MOKSiR serdecznie powitał wszystkich gości, przybliżając zebranym twórczy dorobek prof. Dźwigaja. Natomiast Antoni Dobrowolski przeczytał wiersz profesora „Artyści". Autor zawarł w nim swoje artystyczne credo, stwierdzając, że współczesna sztuka przeżywa poważny kryzys i pilnie potrzebuje naprawy, lekarstwa - powrotu do źródeł, do antycznego ładu i harmonii, do BOSKIEGO porządku. Prezentowany film również był utrzymany w podobnym tonie. Twórczość artysty została zderzona z pomysłami niektórych twórców, reprezentujących współczesne kierunki w sztuce, różne ruchy artystyczne, tendencje i manifesty. To, zdaniem prof. Dźwigaja, w większości nie jest sztuką, lecz dziwnym tworem - „ symfonią pełną zaduchu, splątanej cierniami ziemi"- jak pisze w wierszu.

Potem przybyłych na wernisaż zaproszono do galerii, w której Profesor już osobiście, opowiedział o wystawie, o prezentowanych eksponatach - ubolewając, że miał trudny wybór, aby w niewielkim wnętrzu pokazać dorobek kilkudziesięciu lat twórczości.
 - Dlatego wystawie  nadałem tytuł „Pars pro toto", część zamiast całości, precyzyjnie te części wybierając, dokonując świadomej selekcji. To było niełatwe zadanie, aby z tysięcy prac wybrać kilkadziesiąt, i żeby one opowiedziały o moich osiągnięciach w miarę wyczerpująco  - powiedział prof. Dźwigaj.
Podczas wernisażu odbyło się również losowanie 32 tomów poezji Profesora, pięknie wydanych w postaci albumów, bogato ilustrowanych ręką autora. Wszyscy obdarowani ustawili się później w długiej kolejce po autografy.

 

Antoni DobrowolskipowrótMiejski O�rodek Kultury, Sportu i Rekreacji
ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzan�w
centrala: 32 623 30 86
fax: 32 623 40 22
email: moksir@chrzanow.pl